В Буча, съвсем близо до украинската столица Киев, по улиците лежаха десетки тела на застреляни цивилни граждани, след като руските войски се изтеглиха. Започнаха обвинения във военни престъпления. Открити бяха и масови гробове с хора, които очевидно са били измъчвани, преди да бъдат убити. Инфраструктурата на града е напълно унищожена, но градът започва да се връща към живота. Дойче веле разговаря с кмета на град Буча Анатолий Федорук.
Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят
Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси
Господин Федорук, каква е ситуацията в Буча в момента?
За четвърти пореден ден експертите на терен проследяват саботьорите и работят по премахването на всички експлозиви. Градската управа се е заела с възстановяването на инфраструктурата - на първо място електричество, газ и вода. Работим по разрешаването на хуманитарните проблеми. Организирали сме доставки на храна, лекарства, хигиенни продукти, храна за домашни любимци. Понеже все още няма нито газ, нито ток, с газови бутилки и котлони сме организирали временни места, където хората могат да си готвят.
Колко души живееха в Буча преди началото на войната и колко са сега?
Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)
Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)
Буча имаше 50 000 жители, заедно с околните села - 67 000. В момента в града има 3 700 души. Броят бавно се увеличава, откакто започнахме работа по възстановяването на инфраструктурата. В други части на областта населението е намаляло с 30%. Вчера бях в Сдвиживка, където са останали само 760 от 1 780-те жители. Селата северно от Киев бяха окупирани още в първите дни на войната и хората нямаха възможност да избягат. Въпреки това те са си помагали, разпределяли са си храната и лекарствата, за да оцелеят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Знае ли се вече колко точно души са загинали в Буча и околностите?
По изчисленията ни от снощи - 320 цивилни са загинали. Експерти и криминолози в момента продължават да инспектират телата и броят на жертвите се увеличава непрестанно. Откриват ги в домовете им, в паркове и на места, където е имало възможност телата да бъдат погребани, когато обстрелът е спирал за кратко. Хората са държали да погребват мъртвите, за да не стават плячка на кучета. Всеки ден откриваме още и още импровизирани гробове в селата в цялата област. Почти 90% от жертвите са с огнестрелни рани, а не с такива от шрапнел.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Ужасяващите кадри от масовите гробове шокираха света. Колко такива гробове бяха открити в Буча?
Три такива бяха намерени в Буча. Един е на площадката на предприятие за селскостопанска техника. Там руските войски са трупали телата едно върху друго - като на клада. Всички са били със завързани отзад ръце. Вторият масов гроб е на улиците “Вокзална” и “Яблунска”, и още един открихме – в детска градина, където също бяха открити тела на убити хора със завързани ръце и прострелни рани.
Вие бяхте ли в Буча, докато беше окупиран градът? Видяхте ли как екзекутират цивилни хора?
Бях там преди и по време на окупацията, както е редно. Лично бях свидетел на три такива случая. Бях в частен дом на улица “Лех Качински”, когато чух изстрели наблизо. Руските окупатори бяха направили контролен пункт там и просто стреляха по три автомобила. В един от тях имаше семейство - мъж, бременната му жена и две деца. Само мъжът оцеля. Той сам погреба жена си в един окоп, който руснаците бяха изкопали, за да се крият в него. Вместо кръст, постави регистрационния номер на колата в пръстта. Труповете на децата отнесе в църквата и ги погреба там. Не знам дали този човек е оцелял.
Документират ли се тези престъпления? Кои са жертвите, как са загинали? Уведомени ли са представители на Международния наказателен съд?
Всички украински и международни власти са включени в установяването на самоличността на жертвите - най-вече, за да могат извършителите да бъдат съдени.
Има ли плячкосвания в града?
Полицията патрулира по улиците и в момента няма грабежи. След всичко, което преживяха, жителите на Буча дори не могат да си представят подобно нещо.
Има ли вече данни за това колко сгради са били разрушени?
Знаем за 112 къщи, които са напълно разрушени, които не могат да бъдат възстановени, и за още 100, които също сериозно са пострадали. 18 жилищни блока са разрушени и опожарени от артилерийския обстрел. Два от тях няма да могат да бъдат възстановени. Предстои експертите да оценят кои сгради могат да бъдат спасени и кои ще се наложи да бъдат разрушени.
До каква степен е разрушена инфраструктурата в Буча?
Най-важните пътни артерии - на влизане в града и във вътрешността му, са почти изцяло разрушени. На третия ден от войната руските окупатори унищожиха абонатната станция, която доставя електричество на украинските железопътни линии и на целия град. Тя няма да може да бъде възстановена, ще ни е нужна нова. В града системата за водоснабдяване е специфична - има три квартала с три отделни станции. В момента централната система не функционира и екип от заварчици работи по затварянето на дупките от куршуми и шрапнели по тръбите.
Колко време ще отнеме възстановяването на инфраструктурата?
Правим всичко по силите си, за да стане възможно най-бързо. Брояхме дните до момента, в който украинската армия ще ни освободи. Сега е почти същото - нямаме търпение да се върнем към живота. Даваме всичко от себе си.
Интервю на Лилия Ржеутская, Дойче веле