Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай се меси в критичната инфраструктура на ЕС: Евродепутатите предложиха мерки

18 януари 2024, 11:05 часа • 2431 прочитания

Европейските критични структури като пристанища и транспортни мрежи са уязвими за влиянието на Китай и трябва да бъдат подложени на задължителна проверка, за да се изключат подозрителни инвестиции. Това приеха евродепутатите в резолюция от 17 януари.

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Заплаха за жизненоважни сектори

Тя бе изготвена от докладчика Клемен Грошел (Renew Europe) и приета с 565 гласа "за", 26 "против" и 31 "въздържал се". Евродепутатите разглеждат как Китай, чрез така наречената си стратегия за военно-граждански синтез (MCF), все повече получава достъп до европейската критична инфраструктура и упражнява влияние върху нея. Това включва сектори от жизненоважно значение за ЕС като транспортна инфраструктура и пристанища, телекомуникационни мрежи, редки метали и подводни кабели.

Още: Столтенберг: НАТО и ЕС обсъждат защитата на критичната инфраструктура близо до Украйна

Членовете на ЕП посочват, че стратегията MCF е програма, ръководена и направлявана от китайската държава, която използва всички нива на държавната и търговската власт за укрепване и подкрепа на Китайската комунистическа партия и нейното въоръжено крило - Народната освободителна армия (НОАК). Евродепутатите изразяват загриженост, че тази стратегия е насочена към трансфер на технологии с цел засилване на китайското господство в чужди държави и подкопаване на геополитическите съперници.

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Снимка: Getty Images

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Мерките на ЕС са недостатъчни - защо?

Макар да оценяват положително законодателните стъпки, предприети от ЕС за повишаване на устойчивостта на критичната инфраструктура на блока, членовете на ЕП изразяват загриженост, че тези инициативи са ограничени само до процедурите за проверка на преките чуждестранни инвестиции. Това оставя отворени други канали за Китайската комунистическа партия (ККП) да получи достъп до европейските критични активи и да окаже влияние върху тях. Като посочват продължаващата уязвимост на жизненоважната инфраструктура на Европа, те призовават ЕС и държавите членки бързо да приложат разширената си регулаторна рамка, за да изключат субектите, които биха могли да допринесат за ККП, особено в областта на технологиите с военно приложение, предадоха от пресцентъра на ЕП.

Още: Германия планира по-строги правила за защита на критичната инфраструктура

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Ограничаване на чуждото влияние в пристанищата на ЕС

Същия ден евродепутатите приеха и резолюция (с 585 гласа "за", 21 "против" и 26 "въздържал се") относно всеобхватна европейска пристанищна стратегия, изготвена от докладчика на ЕП Том Берендсен (ЕНП, Нидерландия). В нея се подчертава, че пристанищата играят ключова роля в икономиката, осигуряват работни места, улесняват външната търговия, енергийния преход и декарбонизацията.

Берендсен припомня предупрежденията на разузнавателните служби за риска, който икономическото присъствие на страни извън ЕС в европейските пристанища може да има за тяхната икономическа зависимост, шпионаж или саботаж.

Членовете на ЕП предлагат чуждестранното влияние в пристанищата на ЕС да бъде ограничено и призовават Европейската комисия и правителствата спешно да извършат оценка на риска от участието на Китай и други държави извън ЕС в морската инфраструктура. Те искат задължителен скрининг на преките чуждестранни инвестиции и повече сътрудничество между страните от ЕС за блокиране на подозрителни инвестиции в критична инфраструктура.

За да се насърчи сътрудничеството между пристанищата в ЕС и да се решат гореспоменатите въпроси, членовете на ЕП призовават за провеждане на Европейска пристанищна среща на високо равнище и настояват ЕК да представи Европейска пристанищна стратегия преди края на 2024 г.

Още: Компания от Абу Даби с интерес към български пристанища

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес