Китай подкрепя Русия да разреши кризата в Украйна "чрез диалог"

25 февруари 2022, 14:28 часа • 3068 | прочитания

За разлика от западните страни, които остро осъдиха действията на Русия в кризата с Украйна, Китай се показва далеч по-малко осъдителен, предава BBC.

Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)

Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души

В телефонен разговор в петък китайският президент Си Дзинпин заяви на руския държавен глава Владимир Путин, че Китай подкрепя Русия в усилията й за разрешаване на украинската криза "чрез диалог", съобщава китайската държавна телевизия CCTV.

„Необходимо е да се изостави манталитетът на Студената война, да се вземат предвид и зачитат законните опасения на страните в областта на сигурността и посредством преговори да се формира балансиран, ефективен и устойчив механизъм [за гарантиране] на европейската сигурност“, цитира думите му китайската централна телевизия.

По-рано днес китайското външно министерство отказа да нарече руската офанзива „инвазия“.

Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?

Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки

Все по-близките дипломатически отношения между Русия и Китай бяха ясно демонстрирани и по време на Зимните олимпийски игри в Путин преди броени дни. Тогава Путин бе сред малцината световни лидери, които уважиха събитието и лично присъстваха на церемонията по откриването.

Всичко по темата с Украйна - четете тук! 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес