Независима комисия разследва обстоятелствата около предоставянето на гражданство от властите в Кипър в замяна на инвестиции. Хиляди чужденци са получили „златни паспорти“ незаконно, съобщава „Дойче веле“.
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
В периода, през който е действала програмата „златни паспорти“ от 2007 до 2020 г., с кипърско гражданство са се сдобили незаконно 3 500 роднини на инвеститори в икономиката на страната. Това е показала проверка на независима комисия, разследваща злоупотреби с издаването на така наречените златни паспорти.
Комисията отбелязва,че властите в Кипър са издавали паспорти на роднини на инвеститори, независимо, че това не е било предвидено в закона. Освен това, около 770 паспорта са били издадени на инвеститори, които не отговаряли на необходимите критерии.
Програмата за предоставяне на гражданство срещу инвестиции в Кипър бе преустановена на 1 ноември 2020 г. след скандал, при който стана ясно, че кипърско гражданство може да получат дори осъдени престъпници.
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Разследване на „Ал Джазира“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп
През август в страната се разрази скандал заради разследване на журналисти на арабската телевизия „Ал Джазира“. Журналист, представил се за гражданин на Китай, който уж е осъден в родината си за пране на пари, след като се свързал с адвокати, брокери на недвижими имоти и дори с председателя на парламента, получи потвърждение, че дори осъдено лице може да получи кипърско гражданство при наличието на финансови средства. Председателят на парламента Димитрис Силорис бе принуден да подаде оставка.
Кипър бе разкритикуван от ЕС заради недостатъчната проверка на произхода на парите на чуждестранните инвеститори, кандидатствали за гражданство. В края на 2019 г. властите в Кипър бяха принудени да анулират 26 „златни паспорта“. Около 40% от паспортите, издадени в рамките на тази програма, са предоставени на граждани на Русия.