Правителството на Република Кипър реши да анулира международно признатите кипърски паспорти на членовете на сегашното ръководство на самопровъзгласилата се Турска република Северен Кипър (TRNC).
„По време на днешното заседание Кабинетът на министрите реши да анулира съществуващите или да откаже подновяване или издаване на нови паспорти на Република Кипър на редица лица, които или участват в т. нар. Кабинет на сепаратистката държава, или са членове на комисията по откриването на Вароша", заяви официалният представител на правителството на Република Кипър с ранг на министър Мариос Пелеканос в края на среща, която се проведе в лятната резиденция на президента в планините Троодос.
Анулирането на паспортите за чуждестранни пътувания на кипърски турци, които според Никозия "подкопават суверенитета, независимостта, териториалната цялост и сигурността на Република Кипър", а също така "допринасят за изпълнението на плановете на Турция за промяна на статута на анклава Вароша противно на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН" не означава лишаване от гражданство на Република Кипър.
Официалният представител на правителството на кипърските гърци не посочи имената на политиците от кипърските турци, срещу които са взети тези мерки. "Кипър Мейл" обаче съобщи, че според наличната информация, сред тези, чиито паспорти са анулирани, има 10 членове на кабинета на министрите на непризнатата кипърско-турска държава, включително лидерът на кипърските турци Ерсин Татар, както и четирима членове на комисията, посочена от Пелеканос.
Освен това правителството на Република Кипър подаде жалба срещу действията на Турция до Европейския съд по правата на човека (ЕКПЧ) във връзка с решението за откриване на част от територията на Вароша, курортна зона на град Фамагуста, разположена в неутралната зона на Кипър.
Според Резолюция № 550 на Съвета за сигурност на ООН от 1984 г. Вароша трябва да остане непокътната до връщането там на потомците на собствениците на кипърските гърци, които бяха изгонени от Фамагуста по време на нашествието на Кипър през 1974 г. от турски войски. Връщането на този район под контрола на миротворците на ООН (де факто е под контрола на турските войски) се изисква от Резолюция 789 на Съвета за сигурност на ООН от 1992 г.
Въпреки това на 8 октомври 2020 г. органите на TRNC отвориха достъп за туристите до морската част на северните квартали на Вароша. И на 20 юли 2021 г. Ерсин Татар заяви на военен парад в турската част на Никозия, че 3,5% от затворената територия на Вароша ще бъде демилитаризирана, прехвърлена под контрола на гражданската администрация на TRNC и разпределена за използване на собственици, включително кипърски гърци, ако последните кандидатстват със съответно искане до Комисията по въпросите на недвижимите имоти. Става дума за откриване на парцел във Вароша с площ от 174 000 квадратни метра, който е застроен предимно с частни домове.
Присъстващият на парада турски президент Реджеп Тайип Ердоган приветства решението, като заяви, че то ще бъде от полза за всички страни.
На 23 юли 2021 г. Съветът за сигурност на ООН прие декларация, осъждаща новата позиция на Турция и кипърските турски власти по отношение на квартала Вароша и призова за нейното преразглеждане.
Кипър е разделен по етнически признаци след въоръженото нашествие на Турция през 1974 г., провокирано от държавен преврат от привържениците на присъединяването на острова към Гърция. В резултат на военните действия приблизително 37% от територията на Кипър, на която през 1983 г. е сформирана самопровъзгласилата се TRNC, е под турски контрол. Южната част на острова остана под контрола на Република Кипър, държава от Европейския съюз, населена предимно от кипърски гърци.