Войната в Украйна е унищожила горите, замърсила е полетата и ги е запълнила с мини, а водата е замърсена, заяви официален представител на Киев пред министрите на околната среда на ЕС, които обещаха помощ.
На неофициална среща на ЕС в Прага, която е ротационен председател на ЕС, украинският министър на околната среда Руслан Стрилец заяви, че руската инвазия е унищожила 3 милиона хектара украински гори.
Украйна също така е регистрирала най-малко 260 случая на "екоцид" и повече от 2000 случая на увреждане на околната среда, а 20% от защитените територии в страната са застрашени, предаде БГНЕС.
"Например, ако в национален парк, в който е имало гора, се появи ракета и когато 1000 хектара (10 кв. км) гора изгорят от огъня, смятаме, че това е екоцид", заяви Стрилец пред АФП. "Защо Русия води война, която унищожава дивите животни? Дивите животни не могат да се защитят, но те изстрелват ракети по тях. Това не е ли екоцид?", добави той.
Руската армия също така е извършила над 40 атаки срещу петролни складове на Украйна, което е довело до силно замърсяване на въздуха, каза Стрилец. "Питейната вода също е проблем, руснаците унищожават пречиствателни станции", каза той и добави, че в момента Западна Украйна, която приема бежанци от Изтока, има проблеми с водоснабдяването.
Как се развива войната в Украйна - следете на живо тук.
Министрите на околната среда на ЕС обещаха помощ на Киев, като чешкият министър Анна Хубачкова заяви, че членовете на 27-членния блок могат да помогнат с картографиране и анализ на щетите, както и с предоставяне на финансова помощ. "Има много идеи, много предложения, които са сходни, но мисля, че могат да бъдат координирани", каза Хубачкова.
В интервю за АФП Стрилец заяви, че Германия е предложила 20 млн. евро, за да помогне на Украйна да възстанови природните си ресурси. "Всички европейски държави са готови да ни помогнат. Много е полезно да сме тук днес. Чувам техните идеи... и съм сигурен, че това ще ми помогне да подготвя малко по-нова програма за зелен курс на Украйна", добави той.
Германският министър Щефи Лемке заяви, че е необходимо да се предостави "незабавна помощ за критичната инфраструктура", без да се изчаква следвоенното възстановяване на Украйна. Хубачкова добави, че Прага може да използва опита си от прекараните четири десетилетия под тоталитарното комунистическо управление, ръководено от Москва в периода 1948-1989 г., и да помогне на Украйна да разчисти минираните райони. "Тук е имало руска армия, разчиствали сме мини, имаме този опит. Така че, ако ни помолят да помогнем с разчистването, бихме могли с удоволствие да го направим", каза тя.