Членовете на Европейския парламент трябва да са наясно със значението и сложността на въпроса и трябва да гласуват отговорно. За това призова в нота секретариатът на Комисията на епископските конференции на Европейския съюз (COMECE), изразявайки позицията си по така наречения „Доклад Матич“.
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Комисията на епископските конференции от ЕС припомня, че „Католическата църква признава значението на защитата на здравето и правата на жените и приканва всички членове на ЕП да вземат предвид чувствителността и сложността на въпроса, който изисква правен и етичен баланс на всички обвързани с това права“, гласи публикуваната на сайта Vatican News позиция.
Католическата църква придава значение на човешкото здраве като съществена основа за достоен живот, поради което COMECE приветства „основното безпокойство, съдържащо се в доклада, за защитата на здравето и правата на жените“. Въпреки това, Европейският епископски орган „възразява срещу различните изявления и аргументи, съдържащи се в проекторезолюцията“.
Според тях, документът, „в нарушение на принципа на субсидиарност“, игнорира отговорността на държавите-членки да определят своята здравна политика, както организацията и предоставянето на здравни услуги и медицински грижи. „И това е особено вярно„ в силно чувствителни области, като регламентите, приети от държавите-членки относно условията за аборт“.
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Освен това проекторезолюцията се характеризира с едностранна перспектива във всичко, по-специално по въпроса за доброволното прекъсване на бременността, като не отчита напълно житейските ситуации на засегнатите лица и техните съответстващи човешките права.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Земетресение разлюля Исландия
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна
„Докладът Матич“ представя аборта като „основна здравна услуга, която трябва да бъде достъпна за всички, но подобна медицинска намеса не може и не трябва да се превърне в практика, водеща до унищожаването на нероденото дете.
От гледната точка на Църквата, абортът не е средство за семейно планиране или част от нормалното здравеопазване, се казва още в позицията.
„Докладът Матич“ отрича основното право на отказ от аборт като проява на свободата на съвест, предвидена в член 10.1 от Хартата на основните права на ЕС. Това „предполага грубо пренебрегване както на правото на организациите, основани на религията или убежденията, да следват своите етични принципи и да организират услугите си в съответствие с тях, така и на правото на хората да следват съвестта си”.
Още: Германия конфискува 40 млн. долара на Русия под формата на петролен танкер
Още: Джей Ди Ванс отива при Мелони за Великден
Проектът, озаглавен „Положението на сексуалното и репродуктивното здраве и свързаните с него права в ЕС в контекста на здравето на жените” е внесен от евродепутата Предраг Матич. Докладът предлага абортът да бъде обявен за медицинска услуга, която да е достъпна за всички.
Очаква се документът да бъде обсъден на сесията на Европарламента на 23 и 24 юни.