Големият въпрос, който днес всички си задават, е какви ще са последствията от референдума във Великобритания, предаде Стандарт нюз.
Незабавен ефект
Такъв вече бе усетен, след като лирата падна до 31-годишно дъно спрямо долара. Пазарите също реагираха негативно на новината. Централната банка на страната обеща да се намеси, за да запази финансовата и монетарната стабилност.
Преговори за излизане
Процесът за официално излизане от ЕС предполага задействане на Член 50 от Лисабонския договор. Неговите клаузи никога не са били използвани преди, така че не е съвсем ясно как, кога и дори дали ще бъдат приложени след референдума. Член 50 предполага да бъде съставено и одобрено от всички страни-членки споразумение за излизане. Това трябва да стане в рамките на две години. Това означава, че Великобритания остава член на ЕС, докато не бъдат очертани условията за излизането й.
Какво става, ако процесът се проточи?
Ако до две години след създаването на Член 50 не бъде съставено споразумение, преговорният период може да бъде удължен. Това обаче може да стане само с единодушното одобрение на всички страни-членки. В противен случай всички договори на ЕС престават да се прилагат спрямо Великобритания. Това означава, че без договорени нови условия, тя престава да бъде част от единния пазар.
Кога ще бъде задействан Член 50?
Няма правило кога трябва да бъде задействан Член 50 след референдум. Има предположение, че това може да стане до седмица след вота за Brexit.
Необратим ли е процесът?
Според правилата, ако Член 50 бъде задействан, няма път назад и процесът за излизане от ЕС не може да се обърне без единодушното съгласие на всички страни-членки.
Има ли друг начин?
На теория Великобритания може също едностранно да излезе от ЕС. Това обаче ще разгневи Съюза и за Лондон ще бъде много по-трудно да си договори преференциални условия за търговия в бъдеще. Това би означавало също така, че няма да има преходен период, т.е. цялото законодателство на ЕС заедно със споразуменията за свободна търговия престават да действат незабавно.