Новият пакет от санкции на ЕС ще позволи на големите руски банки да избягват замразяването на активи и ограниченията за плащанията в евро.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Руската икономика е готова да почувства удара от западните санкции, които ще блокират най-големите руски банки и компании, заложили на щатски долари и британски лири. И все пак, макар Западът да засили натиска след нахлуването на Русия в Украйна, ограничение има: това е прагът на болка за ЕС.
Лидерите на ЕС са единодушни, че санкциите трябва да навредят на Русия, а не на собствените им икономики - и това означава избягване на смущения на енергийните пазари или нарушаване на притока на петрол и газ. Това е ключова причина, поради която новият пакет от санкции на ЕС, публикуван в петък, ще позволи на големите руски банки да избягват замразяването на активи и ограниченията за плащанията в евро.
Широк става и дебатът за изключване на Русия от международната система SWIFT - четете повече по темата ТУК.
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
И все пак по-строгите санкции, въведени от САЩ и Обединеното кралство, могат да притиснат финансирането за руската икономика. Ето какво е направено, къде ще боли и къде не.
Какво ще стане с руските банки?
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Големите руски банки са подложени на огън от западните санкции – най-вече пакетът от мерки, въведен от Вашингтон и Лондон. Първата мишена е „Сбербанк“, най-голямата банка в Русия, която ще бъде откъсната от финансовата система на САЩ през следващите 30 дни. На американските банки ще бъде забранено да предоставят услуги, които позволяват на „Сбербанк „да обработва плащания в щатски долари. „Внештноргобнак“ (ВТБ), втората по големина банка в Русия, също е обект на незабавно замразяване на активи в САЩ. Министерството на финансите на САЩ заяви, че руските финансови институции извършват валутни трансакции на стойност около $46 милиард в световен мащаб, като 80% от тях са в щатски долари. И те (трансакциите) ще бъдат прекъснати.
В Обединеното кралство също правителството наложи замразяване на активи срещу всички големи руски банки, като се започне от ВТБ, и ще им забрани достъп до стерлингите и обработка на плащания през Лондон.
„Ако отнемете ликвидността от банките, това е доста сериозно“, заяви Том Кийтинг, основателят директор на Центъра за финансови престъпления и изследвания на сигурността към Royal United Services Institute (RUSI). Банките се нуждаят от достъп до финансовите пазари, за да финансират своите операции, и могат много бързо да се сблъскат с проблеми, ако това финансиране бъде прекъснато. „Една банка може да спре дейността си между петък и понеделник, защото просто остава без пари“, каза Кийтинг.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Колко тежко ще бъде засегната руската икономика?
Най-големият риск за руската икономика преди инвазията беше спираловидната инфлация и затягането на паричната политика. И сега нещата може да се влошат. Разбира се, руската централна банка, която натрупва златните си резерви след инвазията в Крим през 2014 г. и се диверсифицира от щатския долар, може да се намеси с допълнителни пари, за да помогне на всички затруднени кредитори. Тя също така е готова да подкрепи борещата се рублата. В четвъртък банката се намеси на валутния пазар, купувайки милиони рубли, за да спре срива на валутния курс, който достигна най-ниското си ниво за всички времена.
Но дотук. Свободният спад на рублата ще принуди централната банка да печата все повече и повече пари, за да плаща за чуждестранни стоки и услуги, предизвиквайки огромна вътрешна инфлация. За да смекчи допълнително въздействието върху финансовата система, централната банка заяви в петък, че ще увеличи лимитите за операции в чуждестранна валута между нея и контрагентите й. Кремъл се надява, че препълнената му хазна ще изолират влиянието върху неговите банки и ще осигури защита срещу ограниченията или буфери на финансовите пазари.
Има и други буфери. Повечето от руските държавни облигации, под обхвата на западните ограничения, се търгуват в руската банкова система. Това намалява влиянието на притежателите на облигации извън Русия, които се освобождават от тези активи и увеличават доходността.
Все пак Институтът за международни финанси (IIF) прогнозира, че средностатистическите руснаци ще „почувстват цената“ от пакета от санкции на Запада.
„Тези санкции са насочени към вътрешната финансова система на Русия, причинявайки изтичане на банкови активи и принуждавайки централната банка на Русия да продължи да повишава лихвите. В резултат на това е вероятно да видим отрицателен растеж в икономика, която вече е възпрепятствана от нарастващия изолационизъм“, каза Клей Лоури, изпълнителен вицепрезидент на базирания във Вашингтон институт.
Ще бъдат ли засегнати петролните и газови гиганти?
Всяка болка, нанесена на руските кредитори, също може да има отрицателно въздействие върху най-големите компании. Веднъж отслабени, руските банки може да станат по-предпазливи относно отпускането на пари в брой. В по-широк план Западът също отрязва най-големите руски фирми от своите финансови пазари. Великобритания обяви планове за законодателство, което забранява на всички големи руски компании да набират пари на пазарите в Обединеното кралство. Сред руските енергийни и финансови компании, изброени в британската столица, са „Роснефт“, „Лукойл“, „Газпром“ и „Татнефт“. Тази мярка означава, че те не могат да издават или продават нови акции.
„Ако има санкции...върху банките, това може да наруши финансовия достъп и финансовата гъвкавост на (нефтените и газовите) компании“, каза пред „Политико“ по-рано тази седмица Анджелина Валавина, старши директор и ръководител на природни ресурси и стоки във Fitch Ratings. Все пак, според нея, руските енергийни гиганти имат силни парични потоци и съществуващи кредитни линии, за да се преборят с всякакви краткосрочни проблеми. Освен това всеки скок в цените на суровините може да е от полза само за техните баланси. Тези икономически буфери може да означават, че е необходимо време да резултатността от санкциите, както призна президентът на САЩ Джо Байдън в четвъртък, когато Вашингтон обяви санкциите си.
„Нека да проведем разговор след около месец, за да видим дали работят“, каза той.
Наистина ли има значение SWIFT битката?
ЕС също така стъпва по-внимателно по въпроса с плащанията от международните си колеги поради зависимостта си от петрола и газа от Русия. Ако тази търговия бъде нарушена чрез прекъсване на плащанията през международната финансова система, известна като SWIFT, потенциалният икономически удар от всякакви смущения върху енергийните пазари ще е значителен. Това означава, че блокът няма иска тотално прекъсване на търговията с Москва, особено когато става въпрос за енергия. И това обяснява защо ЕС се съпротивлява на призивите за изключването Русия от системата за плащания SWIFT. Дори санкциите на американската банка, макар и по-строги, все пак позволяват плащания за енергосуровини. Безапелационното спиране на участието на Русия в SWIFT се разглежда като "ядрен вариант", защото би направило плащанията почти невъзможни, освен чрез остарели методи като факс.
„Това е една от основните причини, поради които много анализатори и политически служители са изключително предпазливи относно SWIFT“, каза Джъстин Уокър, ръководител на отдела за глобални санкции и рискове в ACAMS.
„Защото това ни тласка към много цялостна забрана за извършване на каквато и да е търговия с Русия“.
Освен това Русия и Китай също са изградили своя собствена версия на платежната система, с която може да се заобиколи мярката. Някои анализатори казват, че тези мрежи действително биха могли да се разраснат и да се възползват от всеки допълнителен руски бизнес, който ще бъде пренасочен далеч от SWIFT.
По същите причини ЕС също не се солидаризира с Обединеното кралство и САЩ за замразяването на активите на големите руски банки. Подобен ход би означавал, че „няма да търгуваме с 50 процента от руския банков пазар“, каза висш служител на ЕС, посочвайки търговията между ЕС и Русия на стойност 80 милиарда евро. Все пак, по думите му, дискусиите ще продължат с развитието на събитията".
Ами банките в ЕС?
Освен това е налице и фактът, че банките в ЕС са по-свързани с руски компании, отколкото техните колеги в Обединеното кралство или САЩ. Според изчисления на Barclays, базирани на данни на Банката за международни разплащания, Австрия би била най-засегнатата страна-членка. Експозицията на австрийските банки към Русия в края на третото тримесечие на 2021 г. възлизаше на 4,6% от австрийския БВП. Експозицията е предимно през небанковия сектор. Дъщерното дружество на „Сбербанк“ в ЕС, което беше в списъка със санкции на САЩ, също се намира в Австрия. Експозицията на френските и италианските банки също е нетривиална, около 1% от техния съответен БВП. Експозицията на други големи европейски страни обаче е много по-малка. Райфайзен Банк Интернешънъл (RBI) беше най-обвързана с Русия и Украйна, следвана от УниКредит и Сосиете Женерал. И трите видяха, че цените на акциите им получиха първоначален удар след инвазията, но те се върнаха обратно в петък.
„Западните банки имат много неизплатени заеми към руските си колеги“, каза Кийтинг.
„Те искат да бъдат изплатени. И ако искат да бъдат изплатени, това изплащане ще бъде улеснено от SWIFT“. Политиците ще запазят опцията за спиране на SWIFT на масата, каза той, но се съмнява, че SWIFT „ще бъде предприета от Запада, докато той не се убеди, че задействането на SWIFT (срещу Русия) няма да има обратен ефект“.
Текст: Хана Брентън и Джоана Триик, вестник „Политико”.
Следете НА ЖИВО: Войната в Украйна