Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как Вишеградската четворка пребори контрабандата с гориво - с Крумови закони

09 март 2017, 18:00 часа • 3283 прочитания

Борбата със сивия сектор по отношение на горивата що се отнася до Източна Европа стига до сериозни, но явно необходими и действащи мерки. Това стана ясно от изказванията на гости на Първата годишна конференция на Българската петролна и газова асоциация (БПГА).

Контрабандата на горива е била много сериозен проблем в държави като Чехия, Полша и Унгария. Със законови промени и сериозен контрол по изпълнението им обаче нещата са се променили. Всъщност оценката на експертите е, че в момента българският пазар и проблемите му са на нивото, на което е бил пазарът в Централна и Източна Европа преди 10 години – най-вече Вишеградската четворка.

В Чехия положението е било толкова сериозно, че на практика почти всички компании в сектора на горивата са криели данъци. Отварянето на пазара заради влизането в ЕС се разбра като пълна свободия – криеха се данъци във всички икономически сектори, не само при петролния, стана ясно от думите на Игор Куруц, зам.-председател на борда на Чешката асоциация на петролната индустрия и търговия (CAPPO). Браншовите организации и държавата са се събрали и са се договорили за крути мерки, тъй като не е можело да продължава така. Каква е била най-сериозната – ако търгуваш с горива и те хванат, че не плащаш данъци, получаваш доживотна забрана да търгуваш отново. Съответно сивият сектор в Чехия е станал 1-2%.

Подобни драконовски мерки са взети в Полша и Унгария, обясниха председателят на БПГА Валентин Златев и Красен Станчев. В Полша по закон влизаш за 25 години в затвора, ако търгуваш с контрабандно гориво и се изземва имуществото, с което е извършвана нелегалната търговия. В Унгария ти вземат колата, ако те хванат, че си зареждал от ведомствена бензиностанция. В случая ведомствената бензиностанция означава, че там зареждат само клиенти, които работят в съответното ведомство или в съответния сектор – например земеделски производители, тъй като това гориво не се облага с акциз при определено количество и съответно е по-евтино.

Какво е положението с нашия сив сектор и какви наказания предлага БПГА – научете в Expert.bg.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес