Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как служат за войници в Швеция? Ще се изненадате от отговора - ето какво представлява скандинавската казарма

29 декември 2023, 21:11 часа • 8618 прочитания

За 18-ия си рожден ден шведите получават не само поздравления, но и поща от наборните комисии: младите мъже и жени трябва да попълнят онлайн въпросник, от чиито отговори зависи кой от тях ще трябва да се яви на преглед пред военно-медицинската комисия.

Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

В Германия се интересуват от "шведския модел"

Обикновено той продължава два дни и включва медицински изследвания, тестове и интервюта, пише АРД в обширен материал за тъй наречения „шведски модел“ за военна служба, за който всички в Германия сега говорят във връзка с дискусията около евентуалното връщане на задължителната военна служба.

Още: Турция разглежда въпроса за членството на Швеция в НАТО

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

В Швеция по правило всички подлежат на военна служба – дори и живеещите в страната чужденци. Шведското разбиране, че всички са длъжни да служат на обществото, намира своето отражение и в отбранителната система. В действителност обаче само малка част от всички донаборници служат активно – тоест с оръжие. Става дума за около 10 процента от всички, които минават на преглед пред комисиите.

Липса на кандидати

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

След като през 2010 година задължителната военна служба беше премахната в Швеция, интересът на младите шведи към доброволната военна служба остана много слаб и военните постоянно се оплакваха от недостиг на кандидати. А след като Русия анексира Крим през 2014 година, ситуацията със сигурността в Европа коренно се промени и три години по-късно, през 2017, Швеция реши да върне задължителната военна служба, припомня АРД.

Оттогава насам обаче сравнително малко млади хора реално са били призовавани под знамената: през тази година броят им е нараснал двойно, а в бъдеще се очаква годишно по около 10 000 млади мъже и жени да влизат в казармата. Но и тази бройка няма да надхвърля 10 процента от всички наборници в страната, уточнява германското издание.

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Под носа на Русия: САЩ ще може да разполага войски и оръжие във Финландия

По-нататък то разяснява как преминава военно-медицинският преглед пред наборните комисии. Физическото състояние на кандидата играе важна роля. Над 60 процента от донаборниците отпадат още след попълването на формулярите – това са хора с хронични заболявания, с психически проблеми или такива, които отпадат по други причини. Най-общо казано: на военна служба взимат по един на всеки 3,5 младежи, минали на преглед пред наборна комисия, уточнява германската обществена медия.

Алтернативна служба за всички

Одобрението за връщането на задължителната служба е високо в Швеция, а след руското нападение срещу Украйна то нарасна допълнително. Всеобщата служба е първият стълб на цялостната отбрана на скандинавската страна. Вторият стълб е военната служба с носене на оръжие. А третият бе въведен малко преди Коледа. Това е гражданският еквивалент на задължителната военна служба.

Всеки, който работи или е работил в пожарната служба или в електроснабдяването например, в случай на криза дава своя принос именно в тези сфери, разяснява АРД. Така всички в страната участват в нейната отбрана - независимо дали с оръжие, в защитата на населението или на критичната инфраструктура.

Още: Швеция обяви най-големия си пакет помощ за Украйна

 

Източник: Дойче веле

Нов скандал с Tesla - компанията е бойкотирана в Швеция

Последната победа на българския национален отбор над противник в топ 30 на ФИФА - скъп спомен или нов шанс? (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес