Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се промени ситуацията на фронта в Украйна? Критик на Зеленски с решения (ВИДЕО)

04 ноември 2024, 10:30 часа • 3326 прочитания

Главният редактор на "Цензор.нет" и един от най-големите критици на украинския президент Володимир Зеленски и управлението му - Юрий Бутусов - говори за изхода от създалата се ситуация на фронта. Той предложи решения, които могат да бъдат "незабавно приложени във въоръжените сили". Те са в пет основни области - лидерство, организация, управление, планиране и приложение.

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Украински журналист, критикуващ Зеленски и военното командване, бяга от мобилизация

Лидерство

Той отговаря на въпроса какво да се направи, без да се харчат допълнителни пари, да се мобилизират и обучават хора, като твърди, че най-напред е нужно назначаване на "адекватен персонал" на всички нива. Най-компетентните и най-добрите командири трябва да разполагат с най-много ресурси, най-много хора и най-голяма отговорност на фронта, смята Бутусов.

Още: 700 000 руски военни жертви по-късно: Краят на амбициите на Путин в Украйна още не се вижда (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Как да се приложи тази точка? За да се подобри управлението на организацията на тактическо ниво, е необходимо в състава на най-добрите бригади и най-добрите батальони да се включат и други подразделения, които нямат такива бойни способности и такава управляемост. "Ако има ефективна бригада, която спира руското настъпление, която удържа отбраната, която нанася много по-големи загуби на противника, отколкото ние понасяме, то тя трябва да включва други бригади, които имат определени проблеми. Например някъде има техника, но лошо организирано разузнаване и управление, няма достатъчно офицери или сержанти, липсва правилна организация на бойната работа и поддръжка. А съседната бригада, често се случва, има всичко това - и тя може да го сподели и да укрепи бойните способности на другата", аргументира се журналистът.

Още: Зеленски упрекна Запада за непредоставеното обещано оръжие: Не е смешно (ВИДЕО)

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)

"Но за да направи това, тази съседна бригада трябва да осигури ръководство на всички нива - т.е. командирът трябва да има право да премества командния състав от едно звено в друго, за да реализира своето виждане за ръководство, да повишава компетентния персонал, да отстранява некомпетентния, да премества хората на длъжности, където могат да бъдат най-ефективни. По този начин осигуряваме решение на основния проблем - неефективната организация на управлението", допълва той.

И предлага определяне на "ясни и единни критерии" за оценка на бойната работа на всички командири, всяка бригада и батальон, които да могат да се видят от висшестоящите командвания, включително щаба на върховния главнокомандващ. Критериите да са например: брой на унищожените противници - личен състав, бойна техника, важни обекти от инженерните съоръжения (записани на видео); украинските загуби на хора и техника, включително напусналите определена част; разходите за боеприпаси; колко души е получила военната единица през определен период. Така ще има обективно изготвяне на крайна оценка и топ факторът няма да е дали един командир се харесва, или не, на висшестоящия, смята Бутусов.

Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)

Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)

Още: Защо Русия залага на Северна Корея във войната срещу Украйна

"Необходимо е да се спре назначаването на командири, които нямат боен опит в командването на роти, батальони и бригади. Добре известна е ситуацията, когато (главнокомандващият) Олександър Сирски назначи полковник Лидовой за командир на оперативно-тактическите сили „Луганск“ - човек, който няма абсолютно никакъв опит в управлението в бойни условия. След това Сирски го отстранява. А кой пресметна какви загуби претърпяха войските заради некомпетентното управление на този така наречен командир? Ами, разбира се, не Сирски", твърди той.

Според него са нужни и промени в организацията на войските, така че ползването на дронове, средства за електронна война, радиолокационни станции и т.н. да се ръководи и координира от лидери, командири на военни части и формирования, които са специализирани в използването на високоточни оръжия.

Още: Сирски: Украинската армия в момента удържа една от най-мощните офанзиви на Русия

Организация

На фронта оперативните командвания отговарят за създаването на войските и тяхното оборудване, а оперативно-тактическите отдели - за разполагането на войските, но те работят без комуникация помежду си, смята Бутусов. "Невъзможно е да се воюва по този начин", казва той и подчертава, че руското командване разполага с постоянен набор от войски, който води бойни действия по своите направления от самото начало на войната. "Те действат в организирани структури, няма временни, оперативни тактически групи. Там на оперативно ниво се сражават дивизии, а на стратегическо ниво - армейски корпуси. Е, тази схема работи не само за руснаците. Тя е обща организация в целия свят по време на масови войни, за мобилизирани армии. Частите се сражават както на тактическо, така и на оперативно и стратегическо ниво", казва журналистът. И предлага оперативно-тактическите отдели да останат, но да бъдат корпуси - Подобно на дивизията, на бригадата, да разполагат със собствен набор от военнослужещи. "А комуникацията на корпуса с оперативното командване може да се осъществи много бързо", допълва Бутусов.

Още: НАТО срещу имперските традиции на Русия: Ще ескалира ли конфликтът?

Снимка: Facebook, Юрий Бутусов

Той предлага още да се спре формирането на новосъздадени бригади и батальони. "Не съм чул от нито един човек, че това е адекватно", твърди журналистът. "Чух от някои командири, че това е просто някаква корупционна схема. Но в това няма никаква логика. Това е абсолютно погрешно и вредно решение за формирането на бригади, които напълно се провалят в реалното приложение на фронта".

Още: Танкове и БТР-и: Цел номер едно на Украйна, за да спечели войната

Мащабен проблем е, че най-големите загуби във войната са при пехотата. Необходимо е основният курс за обучение на пехотинци и сержанти да се провежда в самите бойни бригади. "Бригадата, която ги подготвя за себе си, има съвременен опит и най-голяма мотивация да обучава пехотинци. А инструкторите там ще бъдат войници, сержанти, които са били и са отведени за известно време от фронта, от първата линия, за да могат да си починат. А след почивката работят като инструктори. Тоест - пестим личен състав, предаваме опит, оставяме хората да си починат и да се възстановят. И имаме нормална ротация, нормално взаимодействие в подразделенията", счита критикът на Зеленски.

Още: За отплата: Москва ще пази Пхенян при война на Корейския полуостров, дава и ориз

Голям проблем според него е некачествената ротация - войници остават по 30, 60, 80 дни на позиция. "След това човек трябва да има възможност да премине допълнително обучение в тила, да възстанови уменията си, физическото си здраве, психологическото си състояние", казва Бутусов. "В съвременната война, ако искаме да победим Русия, можем да спечелим само чрез технологии. Ние не разполагаме с повече хора, отколкото в Русия или Северна Корея. Единственото, с което можем да разполагаме повече, са снаряди и дронове. Трябва да приложим тях, а не хората в пехотата".

По думите му - армията трябва бързо да бъде подсилена с одитори, които да отчитат цената на решенията на военното командване.

Още: Зеленски възмутен: Поисках ракети "Томахоук" от САЩ, отвърнаха ми, че това е ескалация (ВИДЕО)

Мениджмънт

Да се прекрати намесата на висшето ръководство на стратегическо и оперативно ниво в управлението на взводове, роти и батальони на тактическо ниво, предлага Бутусов. "Сирски се обажда на някой батальон, казва да се направи нещо някъде. Това не съществува в нито една армия на страните от НАТО. На нашите генерали просто трябва да им се забрани да слизат две нива под себе си. Имате подчинени, трябва да управлявате подчинените. И да давате заповеди на командирите на корпуси и дивизии. Те знаят по-добре от вас с какви взводове разполагат, кой къде може да бъде изпратен, и ще вземат по-компетентно решение без вас", смята той.

Още: Орбан: Ако Тръмп спечели - Европа ще трябва да преосмисли подкрепата си за Украйна

"Във всички армии на страните от НАТО съществува стандартна оперативна процедура - анализ на последствията. Трябва да анализираме операциите си. Повтаряме едни и същи глупави грешки - всички онези, които имахме в началото на войната. Минаха три години, грешките продължават. И това са грешки не на войниците, а на командирите и генералите, поради факта, че нямаме анализ на последствията", твърди още Бутусов.

Според него е необходим модел на управление, основан на стандартите на НАТО, и по-добро управление на ресурсите. "Необходимо е да се пресметне какви средства изразходваме и за какво: колко души ще изразходваме за поддържане на този или онзи участък от фронта; колко снаряда изразходваме в един или друг район, за да поразим цели; колко средства изразходваме за безпилотни самолети", казва журналистът.

Още: Руските милиционери първи избягаха от Суджа: Украински репортаж (ВИДЕО)

Планиране на бойни действия

"Врагът следва определени маршрути. Не е имало момент, в който да не сме знаели, че врагът отива някъде. Нашето разузнаване, благодарение на усилията на нашите войници и партньорите ни от НАТО, се сражава без мъглата на войната. Още от самото начало на войната ние знаем къде врагът провежда операции, с какви сили и къде навлиза. Дори преди началото на войната. И, разбира се, можем предварително да предвидим действията на противника и да планираме своите. Това означава, че трябва да имаме план за всяко действие на противника. И, разбира се, е необходимо предварително да планираме провеждането на отбрана чрез използването на технологични оръжия", смята Бутусов.

Още: Медведев заплаши Тръмп заради плана му за мир в Украйна: Може да стане новият Кенеди

Приложение

"Украинските войски трябва да преминат към стратегическа отбрана, но не на думи, а на дела. Украинската армия не води стратегическа отбрана. Всъщност навсякъде в онези райони, където врагът настъпва, не се разчита на подготвени линии на отбрана. Просто е шокиращо, когато войските, вместо да ги разгърнат, да се окопаят на изгодни линии и да унищожат врага, са принудени да атакуват първо позициите, които са им показани на картата - един вид режим на контраофанзива. Невъзможно е да се заеме позиция, пехотата бързо се изчерпва, след това им се казва - застанете в отбрана, окопайте се, а вече няма кой да се окопае. И един батальон се сменя с друг. Как може да се воюва по този начин? Тактиката на войната вече се е променила", добавя Бутусов.

"Има повече снаряди и дронове, отколкото руснаци и севернокорейци. Ето защо трябва да се сражаваме чрез тях. Пехотата са оскъден, уникален вид хора. Никога не може да има пехота в мащабна война с враг, който ни превъзхожда шест пъти от общото население и може би до десет пъти в армията. Това изисква нова тактика, нова система за приложение, особено високотехнологични оръжия", заявява журналистът и отправя критика относно фронта при Покровск-Мирноград - как там постоянно се виждат случаи на вземане на пленници и разстрелване на пленници. Защо се случва това? Защото там няма безпилотни самолети. Затова влизат в нашите позиции. Там няма планиране".

"И докато не спрем руските агресори, руските окупатори, докато не започнем да унищожаваме повече руснаци, отколкото те могат да изпратят в атака, войната няма да приключи. И победата няма да дойде", казва Юрий Бутусов, цитиран от "Цензор.нет".

Още: Украинските ВВС тренират извънредно, нещо се готви: Опасения на близък до Путин източник

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес