В процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж - излизат нови детайли. Стана ясно, че една от подсъдимите - Ваня Габерова, е помолила най-добрата си приятелка да разлепи крайнодесни украински стикери на Еврейския музей във Виена, за да се настройва обществеността срещу Украйна. Съдът научи, че тя е инструктирала чрез текстови съобщения най-добрата си приятелка Цвети да разлепи стикерите, свързвани с бригадата "Азов" на украинската армия, съобщи БНР. "Азов" вече е редовна военна част, но беше изградена от украински националисти след "Майдана" и имаше репутация на крайно движение.
ОЩЕ: Обвинените в шпионаж българи в Лондон получили оферта за убийството на критик на Путин
Нови детайли
На някои от стикерите е било логото на "Азов". Габерова обаче настоя, че тя само е предавала съобщения от нейния любовник Бисер Джамбазов. Той е искал да бъдат разпръснати такива проукраински стикери и графити в различни европейски градове като услуга, която дължал на някого, допълни Габерова.
Шефът на шпионската клетка Орлин Русев и даващият инструкциите от Москва руски агент Ян Марсалек също са си разменили съобщения за работата във Виена, като Габерова отрича да ги е познавала тогава.
ОЩЕ: Радев за българските шпиони във Великобритания: Абсурд е да са свързани с властта у нас
В съда стана ясно също, че още една сграда във Виена е била обект на поставяне на стикери – офиса на разследващия сайт Bellingcat. Цвети е получила инструкции да постави стикери и на улицата, където е живял Христо Грозев, а и в Руския квартал на австрийската столица.
Попитана от прокурорката Алисън Морган как мисли, че ще се отрази поставянето на крайнодесни символи в еврейски музей, Габерова каза: "Какво да мисля? Това не е свързано с мен, аз бях човекът, който просто предава съобщенията".
Тя допълни, че не знае какво означава символиката на стикерите. В съобщения между Русев и Марселек се казва, че стикерите трябва да бъдат внимателно поставени, "за да изглеждат така, сякаш истински украински поддръжници" ги поставят из Виена, информира Алисън Морган.
Според представените доказателства в съда, Цвети е помолила Ваня за авансово плащане, но приятелката ѝ е отказала с аргумента, че "тя не смесва личните отношения с работата, а политиката е, че се плаща за извършена работа".
ОЩЕ: Разкрития: Българите шпиони в Лондон организирали дезинформационни кампании срещу украинската армия
Цвети обаче е била загрижена за сигурността си, поради многото камери и искането да лепи стикерите по прозорци и врати, което, както посочва тя "е супер рисковано и не си струва парите, защото във Виена има строги закони".
Русев и Джамбазов се признаха за виновни в началото на процеса. Габерова, Иванова и Иванчев продължават да отричат, че съзнателно са участвали в шпионски операции. Процесът продължава.