Една от най-големите и известни банки в света – германската Deutsche Bank, изглежда е използвала дъщерна компания, с която е прикривала истинската самоличност на свои клиенти. Това се твърди в материал на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) – организацията, която публикува Досиетата "Панама" (Panama Papers) и Досиетата от рая (Paradise Papers).
Още: Преследването на века: Шофьор на "Лада" с трик, на който и Дейвид Копърфийлд би завидял (ВИДЕО)
Още: Турското земетресение е дошло от исторически мощна сеизмична зона
Коя е дъщерната компания – става въпрос за Regula, като според германските власти въпросната компания е помогнала на над 900 германски граждани да укрият данъци. Германската полиция и данъчните вече извършиха редица обиски на жилища и офиси на германски граждани, банкери и счетоводители заради скандала.
Какво представлява Regula?
За няколко хиляди долара годишно, компании като Regula стават или акционер, или заемат директорска длъжност, обикновено в офшорна компания. Така истинският собственик на офшорната компания не се появява.
Още: Украйна отново атакува дома на руския модел на дроновете "Шахед" (ВИДЕО)
Още: Като на филм: Зеленски се подигра с Китай по всички правила на етикета (ВИДЕО)
Такъв тип услуга – един вид посредник, всъщност не е незаконен. Към нея се прибягва, когато дадено лице не желае публичност. Но тази услуга е много удобна за извършване на престъпления.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Домашно насилие на Великден: Мъж влачи жена си за косата около трапезата
Още: Окончателното мирно предложение на Тръмп: Тежки изисквания към Украйна
Типичен пример за клиент на Regula е най-богатият филипинец – Хенри Сай. Той почина съвсем наскоро, но състоянието му се изчислява на 19 млрд. долара. През май, 2007 година обаче, Сай купува Starzen Holding, регистрирана на Вирджинските Британски острови т.е. в офшорна зона. На 7 януари, 2008 година, Сай прехвърля на Regula управлението.
Клиент на Regula е и индийският милиардер Харшад Мехта, казва ICIJ. През 2011 година срещу него почва разследване в Индия – че не е декларирал сметки в Лихтенщайн. Но Мехта отрича връзка с Regula.
Далеч по-тайнствена е историята с компанията Elt Petroleum. Тя е обгрижена от панамската кантора Mossack Fonseca, която беше в центъра на Panama Papers. И там Regula е управител, а отзад стои британски гражданин с адрес в графство Кент, който се намира до магазин за домашни любимци. Файлове на Mossack Fonseca от Panama Papers показват, че базирана в Москва компания е уведомила панамците, че и британският гражданин не е крайният собственик.
Още: Силно земетресение удари Турция, и в България го усетихме
Още: НА ЖИВО: Тленните останки на папа Франциск преминаха по площад "Свети Петър" (СНИМКИ и ВИДЕО)