Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как богатите крият парите си - технологията в Deutsche Bank

05 юни 2019, 17:21 часа • 5873 прочитания

Една от най-големите и известни банки в света – германската Deutsche Bank, изглежда е използвала дъщерна компания, с която е прикривала истинската самоличност на свои клиенти. Това се твърди в материал на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) – организацията, която публикува Досиетата "Панама" (Panama Papers) и Досиетата от рая (Paradise Papers).

Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това

Още: Зеленски: Ще трябват поне 200 000 миротворци, за да се спре нова руска атака след евентуално примирие

Коя е дъщерната компания – става въпрос за Regula, като според германските власти въпросната компания е помогнала на над 900 германски граждани да укрият данъци. Германската полиция и данъчните вече извършиха редица обиски на жилища и офиси на германски граждани, банкери и счетоводители заради скандала.

Какво представлява Regula?

За няколко хиляди долара годишно, компании като Regula стават или акционер, или заемат директорска длъжност, обикновено в офшорна компания. Така истинският собственик на офшорната компания не се появява.

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Такъв тип услуга – един вид посредник, всъщност не е незаконен. Към нея се прибягва, когато дадено лице не желае публичност. Но тази услуга е много удобна за извършване на престъпления.

Типичен пример за клиент на Regula е най-богатият филипинец – Хенри Сай. Той почина съвсем наскоро, но състоянието му се изчислява на 19 млрд. долара. През май, 2007 година обаче, Сай купува Starzen Holding, регистрирана на Вирджинските Британски острови т.е. в офшорна зона. На 7 януари, 2008 година, Сай прехвърля на Regula управлението.

Клиент на Regula е и индийският милиардер Харшад Мехта, казва ICIJ. През 2011 година срещу него почва разследване в Индия – че не е декларирал сметки в Лихтенщайн. Но Мехта отрича връзка с Regula.

Далеч по-тайнствена е историята с компанията Elt Petroleum. Тя е обгрижена от панамската кантора Mossack Fonseca, която беше в центъра на Panama Papers. И там Regula е управител, а отзад стои британски гражданин с адрес в графство Кент, който се намира до магазин за домашни любимци. Файлове на Mossack Fonseca от Panama Papers показват, че базирана в Москва компания е уведомила панамците, че и британският гражданин не е крайният собственик.

Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)

Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес