Насочван от наземните диспечери, които проследяват дрона с радар, украински пилот на изтребител с кодово име Juice се впуска в небесно преследване с надеждата да се промъкне зад бавно движещия се ирански летателен апарат и да го свали с ракета. Но в този ден, както и в много други, Juice не открива нищо.
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
Свалянето на шумните и задвижвани от витла ирански дронове е неприятна работа и е по-трудно, отколкото изглежда. Необходими са множество участници на земята и във въздуха, които работят в тясно сътрудничество 24 часа в денонощието, пише в свой материал „Ню Йорк Таймс“.
"Последните няколко седмици бяха много натоварени, много изтощителни за нас", казва Juice за въздушната война срещу безпилотните самолети, които Русия използва. "Все още е много, много трудно да ги сваляме“.
ОЩЕ: Украинското разузнаване: Иранските дронове на Русия са с 30% успеваемост
Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)
Войната в Украйна сега се води на две отделни арени - на земята в южната и източната част на страната, където украинската армия има превес, и във въздуха, където Русия изстрелва ракети с далечен обсег и ползва дронове иранско производство, за да парализира електрическата и отоплителната инфраструктура в украинските градове с надеждата да деморализира населението.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Откакто през септември Москва започна да тероризира градовете в съседната страна с безпилотни самолети, Украйна се съсредоточи върху интензивна стратегия за противодействие на дроновете, измислена в движение, но често и изненадващо успешна. Понастоящем тя се състои от три нива на защита: изтребители, които патрулират денонощно; зенитни ракети и екипи от войници с картечници, които се опитват да свалят дроновете, докато прелитат.
Най-трудната част е просто да се намерят дроновете, казва Juice. На радара малките, движещи се безпилотни самолети могат да бъдат объркани с мигриращи птици или камиони на магистрала. Наземните диспечери идентифицират потенциалните цели и насочват самолетите да ги прехванат, но често пилотите остават с празни ръце.
Въпреки пречките украинските военни вече рутинно свалят над 70% от безпилотните самолети „Шахид-136“, които Русия закупи от Иран през август, заяви в интервю Юрий Сак, съветник на украинския министър на отбраната. Същото каза и шефът на украинското разузнаване Кирило Буданов.
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Украйна свали първия такъв дрон в източната част на страната на 13 септември и оттогава е направила същото с поне 221 други. Русия засега е използвала около 330 ирански дрона, като е поръчала от Техеран общо 1700. Те идват в партиди от по 300 броя, а повечето тепърва трябва да бъдат произведени.
Взривяващите се дронове са бързо развиващ се клас оръжия, които вече се разпространяват по света и вероятно ще се превърнат в основна част от съвременните въоръжени конфликти, твърдят военни анализатори, цитирани от „Ню Йорк Таймс“. Това е въпрос, който украинските официални лица изтъкват, търсейки помощ за противовъздушна отбрана от своите съюзници. Ако Киев успее да се научи да сваля безпилотните самолети със своята тристепенна програма, военните сили на съюзническите държави биха могли да се възползват от този трудно натрупан опит, казва Сак.
А вече има забележителни успехи по тази линия. През октомври украински пилот на МиГ получи статут на национален герой в Украйна, тъй като свали пет ирански безпилотни самолета „Шахид-136“ над централния град Виница и бе принуден да катапултира, след като се разби в отломките на последния. Пилотът заяви след това пред местните медии: "За кратък период от време се адаптираме към този вид оръжие и започваме да го унищожаваме успешно“.
ОЩЕ: Украйна награди полицаите, свалили дрона камикадзе над Киев
По думите му - след сблъсъка с въздушните отломки той насочва своя МиГ далеч от Виница и катапултира. Самолетът се разбива в къщи в отдалечен район, но не ранява никого на земята. По-късно Карая посещава мястото, за да се извини. "Посетих мястото на инцидента. Казах, че съжалявам за дискомфорта, който съм причинил на жителите, и им благодарих за железните им нерви", написа той в Instagram.
Въпреки че изтребителите са ефективни срещу иранските дронове, този подход е скъп заради използването на ракети "въздух-въздух", каза Юрий Игнат, говорител на украинските Военновъздушни сили,. "Разочароващо е, че трябва да удряме тези безпилотни самолети със скъпи ракети", добави той. "Какво друго можем да направим? Това е реалността“.
Преди в арсенала на Русия да влязат произведените в Иран безпилотни самолети, от август Украйна имаше предимство във войната с дроновете.
Украинските войници по фронтовата линия управляваха дронове, за да откриват цели и да хвърлят гранати по руските окопи. САЩ снабдяваха Украйна със своите безпилотни машини Switchblade - вид взривяващи се дронове. Киев действаше и с произведени в Турция дронове Bayraktar TB2 - по-големи апарати с по-голям обсег, които наблюдават бойното поле и изстрелват управляеми ракети.
През август Щатите обещаха, че в рамките на следващите 9 месеца ще доставят на Украйна малка, компактна ракетна система за противодействие на дронове, която може да се монтира на задната част на обикновен пикап. Така наречената система "Вампир" е новоразработена технология за борба с дронове, която може да достигне по-далеч от картечница, но е лесно преносима, за да може бързо да се изпречи на пътя на идващите дронове.
След нападението с рояк дронове срещу Киев миналия понеделник външният министър на Украйна Дмитро Кулеба се обърна към Израел с молба за оръжия за противовъздушна отбрана. Тя беше отхвърлена от министъра на отбраната в Тел Авив - Бени Ганц, до голяма степен защото Израел зависи от сътрудничество с Русия, за да могат израелските Военновъздушни сили да извършват рейдове в Сирия. Ганц заяви само, че Израел ще предостави системи за ранно предупреждение, но не и оръжия за противовъздушна отбрана.
ОЩЕ: Военният министър на Израел отказа да прати оръжия на Украйна
Сак, съветникът на украинския министър на отбраната, заяви, че Израел може да пропусне възможността да усъвършенства тактиката си за справяне със заплахите на собствената си територия. "Тези ирански безпилотни летателни апарати, които удрят украинските градове, не са разработени, не са предназначени за Украйна", каза Сак. "Те бяха разработени като масов потенциал за нанасяне на удари по Израел. Те използват Украйна като изпитателен полигон, за да открият слабите си места, да ги усъвършенстват и, рано или късно, ще ги използват срещу Израел“.
Украински официален представител обаче е заявил в неофициален разговор, че Израел е предоставил разузнавателна информация, необходима за таргетиране на иранските безпилотни самолети, пише „Ню Йорк Таймс“.
Междувременно Израел атакува и унищожи база на летище "Димас" в Сирия, където се произвеждат боеприпаси и резервни части за иранските дронове камикадзе, масово използвани от Русия в Украйна. Това съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права /SOHR/. Няма данни за жертви.