Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изкуственият интелект разшифрира древен папирусов свитък

06 февруари 2024, 06:33 часа • 19703 прочитания

Изкуственият интелект помогна за разшифроването на древен папирусов свитък, който се е превърнал в парче почернял въглерод след изригването на Везувий през 79 г. след Христа. Първите пасажи от текста разкриват невиждани досега разсъждения на гръцки философ.

Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei

Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии

Откритието спечели голямата награда от 700 000 долара в конкурса "Vesuvius Challenge" и използва комбинация от техники за 3D картографиране и изкуствен интелект за откриване на мастило и разшифроване на формите на буквите в сегменти от свитъци, известни като папирусите от Херкулан, които са били сканирани в цифров вид. Обединените усилия на членовете на спечелилия екип - Юсеф Надер, Люк Фаритор и Джулиан Шилигер - биха могли да проправят пътя за още открития от допълнителни папирусни свитъци, които някога са се намирали в библиотека в древния римски град Херкулан, съобщи „New Scientist”.

"Мисля, че това ще бъде огромна придобивка за познанията ни по древна философия, просто гигантска - зашеметяващо количество нов текст", каза Майкъл МакОскър от Университетския колеж в Лондон, който не е участвал в откритието.

Печелившият проект отговаряше на критериите на " Vesuvius Challenge " - да се разчетат повече от 85% от символите в четири пасажа, всеки от които се състои от 140 символа - и като бонус включваше още 11 колони текст с общо повече от 2000 символа.

Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти

Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои

Какво е разшифровано?

Тези новооткрити гръцки букви разкриват мислите на Филодем, за когото се смята, че е бил философът, пребивавал в библиотеката, в която са се съхранявали папирусите от Херкулан. Дешифрираният текст се фокусира върху това как недостигът или изобилието на храна и други стоки влияе върху удоволствието, което те доставят. Това съответства на епикурейската философска школа на Филодем, която поставя удоволствието като основна цел в живота. Изглежда, че 2000-годишното му писание дори е възможно да се подиграва със стоическата философска школа, която "няма какво да каже за удоволствието".

Конкурсът "Vesuvius Challenge" не е приключил. Неговите цели за 2024 г. включват намиране на начин за увеличаване на мащаба на техниките за 3D сканиране и цифров анализ, без да станат твърде скъпи. Настоящите техники струват 100 долара на квадратен сантиметър, което означава, че виртуалното разгръщане на цял свитък може да струва между 1 и 5 милиона долара, а има 800 свитъка, които чакат да бъдат разчетени.

"Реалистично погледнато, по-голямата част от известната, вече разгърната библиотека е епикурейска философия и това е, което трябва да очакваме, но има и важни стоически текстове, може би малко история и латинска литература. Пълните текстове на автори като Ений или Ливий Андроник, ранноримски автори, чиито произведения не са оцелели, биха били чудесни", казва МакОскър.

"Симпозиумът на Епикур, в който той пише за биологията на консумацията на вино, би бил много забавен“, добави той, предава БГНЕС. 

Още: А1 с променено работно време в празничните дни

Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select

ОЩЕ: Лейбъристите принуждават фирмите за изкуствен интелект да споделят данните от изследванията си

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес