Следващите избори за Европейския парламент, ще се проведат между 6 и 9 юни 2024 г., съобщи ЕС.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
На тях ще бъдат избрани 705-те членове на Европейския парламент.
Датите бяха избрани условно от посланиците на 27-те държави членки по време на среща в сряда и ще бъдат обявени официално следващата седмица, когато министрите формализират решението си, съобщава Euronews.
Изборите се провеждат на всеки пет години в рамките на четири дни и се считат за най-големия международен вот в света: над 400 милиона имащи право на глас от различни държави са призовани да гласуват за своите политически представители в Европейския парламент по едно и също време.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Обновяването на състава на Европейския парламент води до промени и по най-високите етажи на Европейската комисия и Европейския съвет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Урсула Фон дер Лайен все още не е потвърдила дали възнамерява да се кандидатира за втори петгодишен мандат като председател на Европейската комисия. Законът обаче забранява на Шарл Мишел да продължи да ръководи Европейския съвет, тъй като този пост е ограничен до два последователни мандата от по 2 години и половина.
Датите 6-9 юни бяха избрани, тъй като никой друг вариант не събра необходимото единодушие, заяви пред Euronews дипломатически източник, запознат с дискусиите.
Преди това Португалия е изразила загриженост относно датата, тъй като нейният национален празник се чества на 10 юни и това може да се отрази негативно на избирателната активност.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
На предишните избори, проведени през май 2019 г., общата избирателна активност за ЕС беше 50,66 %, което бе с 8% повече в сравнение с вота през 2014 г.
В България избирателната активност беше една от най-ниските в целия ЕС - тогава под 33% от имащите право на глас българи упражниха своя вот.