Италия е готова да изпрати до пет изтребителя в Украйна, ако и други западни съюзници започнат да го правят. Това съобщи италианският вестник La Repubblica на 20 февруари.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Според изданието Италия не иска да бъде първият съюзник, който ще изпрати на Киев бойни самолети - "по политически причини".
Днес, 20 февруари, премиерът Джорджа Мелони трябва да посети Киев според обявения вече график. Тя заявява, че твърдо подкрепя украинците в борбата срещу руския агресор, въпреки че в управляващата коалиция в Рим има разногласия по въпроса, идващи най-вече от Силвио Берлускони.
ОЩЕ: Той е любител на водката, нали?: Зеленски с коментар за изявленията на Берлускони
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Преди дни Европейският парламент призова държавите членки на ЕС да обмислят предоставянето на изтребители, хеликоптери, ракетни системи и допълнителни боеприпаси на Украйна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Западните съюзници одобриха предоставянето на модерни танкове, но до голяма степен се колебаят дали да прехвърлят самолети поради опасения от ескалация на напрежението с Русия. Засега повечето държави се придържат към изразяване на готовност за изпращане на изтребители в някакъв момент в бъдеще.
ОЩЕ: Кулеба: Няма държава, която да ни е обещала изтребители
На 19 февруари френският министър на отбраната Себастиен Лекорну заяви, че не е изключено обучението на украински пилоти на западни изтребители във Франция. Говорейки за евентуална доставка на бойни самолети за Киев, Лекорну каза, че "няма табута" по този въпрос в Париж.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Въпреки това, както той спомена пред пред Le Parisien, прехвърлянето на тези самолети "повдига много сложни логистични и практически въпроси".
На Мюнхенската конференция по сигурността на 17 февруари полският министър-председател Матеуш Моравецки заяви, че Полша не обмисля да предостави изтребители F-16 на Украйна. Въпреки това той изрази готовността на страната да си сътрудничи с други държави членки на НАТО, за да предложи алтернативни самолети.
Украйна отправи запитване и до Швеция за "Грипен", като все още се чака отговор. Киев поиска и F-16 от Нидерландия, като от Амстердам отвърнаха, че "има някои пречки".
Преди седмица генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърли възможността за изпращане на изтребители към Украйна на този етап. Той заяви, че това не е „най-спешният въпрос“. Министърът на отбраната на Германия - Борис Писториус - също смята, че „това не е фокусът в момента“.
В Брюксел, по време на среща на военните министри от над 50 страни, той все пак уточни, че темата ще бъде дискутирана сред съюзниците. „Сега приоритет е да подсигурим въздушното пространство на Украйна“, каза Писториус. „Когато небето над Украйна остане безопасно в следващите три до четири месеца, тогава можем да говорим за допълнителни стъпки“.