Властите в Италия разследват заловена пратка на гара в Милано от вече третирани пластмасови отпадъци, които били предназначени за България.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Акцията на карабинерите се провела в сряда (11 декември) на гарата на Леко, до Милано. Там бил спрян незаконен товар от 815 тона боклуци за България, съобщи в.”Corriere della Serra”.
Става въпрос за 582 бали вече обработени пластмасови отпадъци, натоварени във влакова композиция от 17 вагона. Търговската им стойност на пазара била за 130 000 евро. Отпадъците трябвало да стигнат до България през Словения и Хърватия.
Сред балите вече нямало нищо за третиране, според разследващите. В пакетираните бали били открити материали от пластмаса, гума, тъкани, тетрапак, смесени боклуци и др. На практика ставало въпрос за крайните продукти от дейността по третирането на пластмасата, а не, както било посочено в документите, съпровождащи товара, за пластмасови отпадъци, които тепърва трябва да бъдат обработени.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Кадри от заловената стока при акцията край Милано можете да видите в следващото видео.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Разследването е започнало след сигнал от Митническата агенция на Леко, което довело до проверка на вагоните, готови за отпътуване. След откритото разминаваме в документацията била издадена заповед за запор на товара.
Според карабинерите от екологичното звено под ръководството на подполковник Масимилиано Корсано целта на подобна "пратка" е да се заобиколят нормите и да се претопят нелегално отпадъците в България. По първоначални данни на разследващите това са отпадъци от фирми от Централна и Северна Италия.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Според следователите, най-вероятно става въпрос за изпращане в чужбина от нелегални организации на пратки за незаконно третиране на отпадъци. Подозренията на италианските власти са, че веднъж, щом пристигнат в България, те е трябвало да бъдат изоставени или погребани в депа, без да се спазват екологичните норми на страната.
Разследването на случая продължава. Анализира се и документацията. Прокуратурата трябва да установи кой е организирал изпращането на пратката, за кого е била предназначена тя и най-вече какъв е произходът на пластмасовите отпадъци.
Съмненията за нелегално унищожаване на отпадъци в страната не са от вчера. Както Actualno.com писа през 2017 г. в България е имало внос на отпадъци за горене, но не повече от 50% от капацитета на съответната инсталация, подчертават от МОСВ. Специално от Италия – дестинация, за която "Биволъ" писа, че е източник на отпадъци за горене за ТЕЦ-овете на Христо Ковачки, има внос на киселина от батерии, на RDF и третирани смесени отпадъци.
В началото на септември в Перник имаше и протести заради съмнения за горене на боклуци в местния ТЕЦ „Република”, който де факто е на Христо Ковачки. Какви бяха резултатите от проверките на РИОСВ можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.
Actualno.com писа и за съмнение за нелегален внос на радиоактивни отпадъци в България през пристанище "Варна – Запад". Всичко за сигнала МОЖЕТЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК.
В края на годината България трябва да докладва съгласно Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци какви отпадъци и откъде са внасяни в страната през 2018 г. Още за това може да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.