Водещите италиански оръжейни компании Beretta и CD Europe S.R.L продължават, въпреки санкциите, да доставят на Русия снайперски пушки, пистолети и боеприпаси.
Още: След митата на Тръмп: Евросъюзът готви ответни мерки
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Износът за Русия на италиански оръжия и муниции, произведени от холдинга Beretta, става чрез посредничеството на компании, собственост на руския бизнесмен Михаил Хубутия. Това сочи разследване на The Insider и IrpiMedia.
Една от най-големите фирми в оръжейния бизнес на Хубутия е "Руски орел", чийто контролен пакет е собственост на Beretta. Именно чрез това дъщерно дружество се доставят оръжията от Италия за Русия като във веригата участва и фирма посредник от Турция.
Още: Рекорд в оръжейната търговия за САЩ: Вижте кои са най-големите им оръжейни сделки за 2023 г.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
От общия брой на европейските доставки на оръжия за Русия, които нарушават санкциите, почти половината са продукти на компании, собственост на Beretta. Общо след началото на войната в Русия са доставени над 835 хиляди боеприпаси и почти 6000 малки оръжия, произведени от холдинга, е показало разследването. Част от тях се закупуват за нуждите на руските сили за сигурност. А снайперските пушки Hunter с финландската марка Tikka, също част от холдинга Beretta, се използват от руските военни на фронта в Украйна.
Това не е всичко - Beretta, според разследващите, си сътрудничи с руския оръжеен концерн "Калашников" и нейни компоненти влизат в направата на руските ловни пушки, като например полуавтоматичната MP-156.
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: Индия се отказва от руското оръжие в полза на американското
От своя страна CD Europe S.R. също заобикаля санкциите и доставя свои оръжия с марките Marocchi и Breda в Русия. Отделно и Marocchi участва в производството на оръжия съвместно с руски компании. Поне от 2008 г. компанията "Промтехнология" сглобява полуавтоматичните карабини Marocchi Si12 от италиански компоненти, пишат журналистите.
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край