Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историческо решение: Естония разреши еднополовите бракове

20 юни 2023, 14:51 часа • 1529 прочитания

Парламентът на Естония прие изменения в Закона за семейството, които дават на еднополовите двойки законното право да сключват брак. "За" законопроекта гласуваха 55 депутати, а 34 бяха "против", предаде местната медия ERR.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Законопроектът влиза в сила от 1 януари 2024 г. Той предвижда промяна на съдържанието на института на брака, познат от семейното право, по такъв начин, че в бъдеще две пълнолетни физически лица да могат да сключват брак, независимо от техния пол.

В допълнение към брака, физическите лица имат възможност да сключат и споразумение за съвместно съжителство като алтернатива. Проектът предвижда необходимите разпоредби за прилагането на Закона за съжителството, които понастоящем липсват в правната система, и създава опростена процедура за преминаване от споразумение за съжителство към брак.

Проектът също така изяснява уредбата на произхода в Закона за семейството, свързана с правото на осиновяване на еднополовите двойки, пише ERR.

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Съпрузите от един и същи пол могат да осиновяват заедно със съгласието на биологичния родител. В закона е заложен принципът, че едно дете не може да има повече от двама родители. Запазва се принципът, че правата и задълженията, свързани с детето, са предимно на биологичните родители на детето. Съпругът на жената майка има отношение на родител към детето, ако даде съгласието си за изкуствено оплождане на майката.

С гласуването във вторник Естония ще стане втората източноевропейска държава след Словения, в която еднополовите двойки могат да сключват брак.

Със споразумението за съвместно съжителство пък на регистрираните партньори се гарантира правото на глас при вземането на решения, свързани с техния партньор, и получаването на субсидии и обезщетения, ако е необходимо. На двойките, които са сключили споразумение за съвместно съжителство, се дава и възможност да преминат към брак по опростен начин.

Законът за съжителството беше приет от парламента на Естония през 2014 г. и влезе в сила през 2016 г.

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

ОЩЕ: Путин се заинтересува от поведението на ЛГБТИ, създава специален институт

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес