Конференцията на ООН за климатичните промени бе открита в Мадрид в понеделник, след като бе преместена в испанската столица от Сантяго де Чили, който трябваше да я отмени заради насилието по улиците на града. Преди това Бразилия се отказа от плановете си да приеме мероприятието, пише испанският ежедневник El Pais, цитиран от "Фокус".
Още: След руски плен: Цял автобус украински войници се завърна в Украйна (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Примирие ли: Зеленски обяви нова руска атака срещу Украйна
„Искаме ли да ни запомнят, като поколението, което си е заровило главата като щраус, докато планетата гори?“ – попита в началото на срещата генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
На мероприятието се събраха 25 хиляди делегата от около 200 страни и то ще продължи от 2 до 13 декември. Идеята е да се потърсят споразумения за справяне с ефектите от глобалното затопляне и сдържането му в управляеми граници.
В изказване на конференцията, домакинът – испанският премиер Педро Санчес от местната Социалистическа партия, заяви: „През тези дни Мадрид ще бъде столицата на борбата срещу климатичните промени. Но преди всичко, той иска да бъде столицата на диалога и думите“.
Още: Контрапротестите в Сърбия: Вучич обяви край на "цветната революция" и заплашва с репресии?
Още: Два джакпота паднаха в Сърбия само за една вечер
„От години циркулират няколко версии за отричане на климатичните промени. Днес, за щастие, само шепа фанатици отричат доказателствата“, добави той. „Никой не може да избяга от това предизвикателство сам. Няма стена, която може да защити която и да е страна, независимо колко е могъща“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин обяви великденско примирие (ВИДЕО)
Още: Харков се възстановява от атаката на Разпети Петък: Ранени деца и унищожени блокове (ВИДЕО)
„Ако Европа оглави индустриалната революция, Европа трябва да оглави усилията по декарбонизация. В момент, белязан от мълчанието на някои, Европа има много какво да каже“, подчерта Санчес. „Борбата срещу климатичните промени изисква да се премине от думи към действия“.
Изданието коментира, че „срещата, която остава под председателството на Чили, се провежда в момент, когато има забележима липса на международно лидерство в борбата срещу климата. Президентът на САЩ Доналд Тръмп предприе първите стъпки за изкарването на страната му от Парижкото споразумение (за климата), Китай не показва интерес в това да намали емисиите си от парникови газове, а Русия все още не е показала пред ООН програмата си за намаляването им. Страните-членки на Европейския също не са се съгласили с целта за нулеви въглеродни емисии до 2050 година.