Мадрид и Рим разкритикуваха пакта за миграция, предложен от Европейската комисия. На италианско-испанската среща на върха в Палма де Майорка правителствените ръководители на двете държави поискаха по-голяма солидарност и отговорност при решаването на въпроса за миграцията, съобщава „Евронюз“, цитиран от БГНЕС.
Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят
Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси
Педро Санчес, министър-председател на Испания:"Струва ми се, че тези четири държави инициираха важни дебати. Предложението им е много смело и в полза на Европейския съюз. То провокира конструктивните дебати, необходими за разработване на общи политики за миграция в европейските държави."
В съвместното изявление се посочва още, че механизмът за разпределение на миграционната тежест, за който се бори Европейската комисия, е „твърде сложен“, а определението му е „неясно“.
Джузепе Конте, министър-председател на Италия: "Миграционните потоци могат да се променят и това вече се случва. Поради икономическия контекст в хода на историята. И ако утре мощен миграционен поток тече от Изток, тогава, може би, други държави ще имат проблеми".
Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)
Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)
Към изявлението се присъединиха властите на още две страни, засегнати от мигрантски поток - Малта и Гърция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Признавайки провала на квотната система след кризата от 2015 г., през септември тази година Европейската комисия предложи нов проект на споразумение за миграцията. Той гласи: ако страната на първото пристигане на мигрантите не се справи с потока им, така нареченият „механизъм на принудителна солидарност“ е в сила. Тоест други държави са длъжни или да ги приемат, или да поемат разходите по завръщането им у дома.
По различни причини проектът е критикуван от редица страни.