Мадрид и Брюксел се обърнаха към британското правителство с предложение за премахване на оградата по границата между Испания и Гибралтар. Така се цели да се улесни свободното движение, заяви в петък испанският външен министър, цитиран от БГНЕС.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
От Лондон не последва незабавен отговор, но главният министър на Гибралтар заяви, че неговото правителство и Обединеното кралство имат свои предложения. "Текстът, представен на Обединеното кралство, е всеобхватно предложение, което включва разпоредби относно мобилността с цел премахване на граничната ограда и гарантиране на свободата на движение", заяви испанският външен министър Хосе Мануел Албарес.
Подобна стъпка би направила Испания като представител на европейското Шенгенско пространство "отговорна за контрола на външните граници на Гибралтар", каза той. Шенгенското пространство позволява на хората да се движат свободно през вътрешните граници на 26 държави-членки, четири от които не са част от ЕС.
В изказването си пред парламента на Гибралтар главният министър Фабиан Пикардо заяви, че забележките на Албарес "представят гледната точка на Испания" по отношение на текущите преговори за уточняване на подробностите по договора с ЕС за бъдещето на анклава след Брекзит. "Обединеното кралство и Гибралтар също имат предложения, които целят да осигурят ползи за хората от целия регион", каза той.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Икономиката на Гибралтар - малкият британски анклав в южния край на Испания, осигурява прехраната на около 15 000 души, които всеки ден преминават и излизат на работа. Повечето от тях са испанци и живеят в бедния съседен град Ла Линеа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Албарес заяви, че предложението би означавало Мадрид "да поеме ролята на наблюдател и защитник от името на ЕС по отношение на вътрешния пазар с премахването на митническия граничен контрол" между Испания и Гибралтар.
Сделката ще "гарантира свободното движение на стоки между ЕС и Гибралтар", както и зачитането на лоялната конкуренция, което означава, че предприятията в анклава "ще се конкурират при условия, сходни с тези на други оператори от ЕС, особено тези в околността".
Но Пикардо предлага алтернативен подход. "Нашите предложения предвиждат премахване на търговските бариери и защита на целостта на единния пазар по начин, който няма да застраши нашите фискални или по-широки съображения за суверенитет", каза той, без да навлиза в подробности.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Въпреки че Брекзит постави под въпрос бъдещето на Гибралтар, пораждайки опасения, че ще създаде нова "твърда граница" с ЕС, само няколко часа преди излизането на Великобритания от блока на 1 януари 2021 г. преговарящите постигнаха знаково рамково споразумение за това той да се възползва от правилата на Шенгенската зона. Подробностите по споразумението предстои да бъдат уточнени.
С площ от едва 6,8 кв. км Гибралтар е изцяло зависим от вноса за снабдяване на своите 34 000 жители и споразумението е от решаващо значение, за да се избегне забавянето с нови митнически процедури на трансграничната търговия със стоки. Въпреки че Испания отстъпва Гибралтар на Великобритания през 1713 г., Мадрид отдавна иска да си го върне.