Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ислямистки тероризъм: колко застрашена е Германия

07 юли 2023, 22:01 часа • 2431 прочитания

Седем предполагаеми ислямистки терористи бяха арестувани в четвъртък (6 юли) в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Задържаните, повечето от които са от Таджикистан, са обвинени, че са основали терористична организация в средата на миналата година, както и че са планирали атаки. Твърди се още, че арестуваните са подкрепяли терористичната организация "Ислямска държава" (ИД).

Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света

Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен

Мъжете са набелязали възможни цели за нападения в Германия, съобщи прокуратурата в Карлсруе. Същевременно не е имало конкретен план за атака. Обвиняемите са се опитали да се сдобият и с оръжия. Ако бъде доказана подготовка на сериозен акт на насилие, който застрашава държавата, заподозрените могат да получат присъди между 6 месеца и 10 години затвор.

Германия е наясно с риска от ислямистки тероризъм поне от нападението на коледния базар на "Брайтшайдплац" в Берлин през декември 2016 г. насам. Най-сериозната религиозно мотивирана атака в страната бе извършена, след като ислямистът Анис Амри се вряза с камион в хората там. Дванайсет души бяха убити тогава. Германската министърка на вътрешните работи Нанси Фейзър предупреждава, че опасността от нови нападения остава висока.

Предупреждение за нападатели от типа "вълци единаци"

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Президентът на германското вътрешно разузнаване - Федералната служба за защита на конституцията - Томас Халденванг коментира, че опасността е реална и всекидневна. "Говоря за групите, които си служат с насилие. Не бива да оставяме ислямистите извън обсега на вниманието ни. Миналата година обаче бяха постигнати много успехи срещу ислямисткия тероризъм - и в международен, и в национален план. Тук в Германия, за щастие, нямаше осъществени ислямистки терористични атаки през 2022 година".

Година по-рано Халденванг заяви следното: "Ситуацията се доминира по-конкретно от малки групи и самостоятелно действащи извършители." Арестуваните тази седмица мъже изглежда също се вписват в този модел.

Според вътрешния министър от 2000 г. насам в Германия са били предотвратени 21 ислямистки нападения. Успехът едва ли би бил възможен без подкрепата на чужди разузнавателни служби, особено на американските, твърди експертът по ислямизъм и тероризъм Гидо Щайнберг от берлинската фондация "Наука и политика" в проучване, поръчано от фондация "Конрад Аденауер".

В дългосрочен план обаче би било рисковано "аутсорсването" към САЩ на част от антитерористичната дейност, предупреди още през 2021 г. Щайнберг. Според него от 2001 г. Германия изпитва огромни трудности в борбата с ислямския тероризъм, "които най-вече засягат ранното засичане на терористични планове".

Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож

Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)

Според Щайнберг намаляването на нападенията и планирането на такива след трагедията на коледния пазар в Берлин през 2016 г. е резултат най-вече от упадъка на "Ислямска държава" (ИД) в Близкия изток, както и от подобреното техническо разузнаване на САЩ.

Обмен на информация и фатални грешки

Заради федералното устройство на Германия всички 16 провинции в страната разполагат със своя собствена полиция и служби за защита на конституцията. Дълго време те почти не обменяха информация помежду си. От 2004 г. обаче вече седят на една и съща маса с представители на 8 федерални агенции за сигурност в Съвместния център за борба с тероризма (GTAZ) в Берлин.

Въпреки това изследователят на исляма и експерт по тероризма Гидо Щайнберг вижда необходимост за по-нататъшни реформи. Случаят на Анис Амри, извършител на атентата на "Брайтшайдплац", демонстрира по-фундаменталния характер на проблемите. Криминалната полиция на Северен Рейн-Вестфалия, която първоначално била отговорна за него, е признала, "че тунизиецът е опасен терорист и съответно го е наблюдавала".

След като той се мести в Берлин през февруари 2016 г. и започва да се занимава с търговия на наркотици, полицията в германската столица го определила като дребен престъпник, който следователно вече не представлявал опасност. "Периодът за наблюдението му бил изтекъл, което проправило пътя за атентата от 19 декември", обяснява Щайнберг.

В последния доклад на Службата за защита на конституцията пише, че ислямистите "продължават да преследват целта за използване на всяка една появила се възможност за терористична атака".

По-малко заплахи

През 2018 г. полицията е регистрирала над 770 ислямистки заплахи. Две години по-късно те са били малко под 630, а в момента са около 530. "Всички атаки, случили се в Германия през последните години, бяха извършени от лица от спектъра на саморадикализиращите се индивидуални извършители", посочи шефът на Службата за защита на конституцията Томас Халденванг в интервю за ДПА в края на миналата година.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес