Някои от най-засегнатите страни искат мобилизиране на средства от т.нар. селскостопански резерв на блока - фонд от 450 млн. евро, предназначен за подпомагане на земеделските стопани в извънредни ситуации, предава Евронюз.
"Тази година в случая на Испания наблюдаваме спад на валежите с повече от 30 % от началото на годината", заяви испанският министър на земеделието Луис Планас.
"Това има преки последици от гледна точка на храненето на животните на пасищата. То има последици и от гледна точка на зимните реколти, които не можаха да бъдат прибрани.
Докладът, представен първоначално от Португалия, а също и от името на Франция, Италия и Испания, рисува тревожна картина за бъдещето.
В края на април 21,6 % от територията на ЕС е била в "повишена опасност", а 3,2 % - в "ситуация на тревога".
ОЩЕ: Историческа суша съсипа реколтата в Испания, страната търси помощ от ЕС
Португалия и Испания плащат най-висока цена за липсата на дъждове, но балтийските и скандинавските страни също изпитват по-суха от обичайното почва.
Между октомври 2022 г. и април 2023 г. Испания се сблъсква с недостиг на валежи с 24% под средното ниво, докато във Франция 26 от 101 департамента са с висок риск от засушаване до края на лятото на тази година.
В Португалия ситуацията със засушаването оказа отрицателно въздействие върху селскостопанските дейности на повече от 40% от континенталната ѝ територия. В Италия сушата и наводненията нанесоха щети на животновъдството, лозята, зърнените култури, производството на плодове и зеленчуци.
Намаляването на нивото на речните потоци води и до издигане на солените устия от морето в делтата на река По в Северна Италия, което прави водите неизползваеми за нуждите на селското стопанство.