Иран заплаши да задържи британски петролен танкер, ако не бъде освободен иранският супертанкер, задържан от британските морски пехотинци, заяви бившият командир на иранската Революционната гвардия, съобщава Independent.
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Мохсен Резаи коментира, че е "задължение" на Иран да действа по същия начин и да задържи британски петролен танкер, освен ако иранският кораб бъде незабавно освободен.
Британските кралски морски пехотинци задържаха петролен танкер в Гибралтар, заподозрян в пренасянето на петрол в Сирия в нарушение на санкции на ЕС, драматична стъпка, която може да ескалира конфронтацията между Запада и Иран.
Кралските морски пехотинци превзеха танкера "Грейс 1", след като кацнаха през нощта с хеликоптер на движещия се кораб. Техеран вече призова британския посланик и изрази "много силното си възражение срещу незаконното и неприемливо завземане" на кораба. Страната обвини Великобритания и в действия под диктата на САЩ.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
"Ако Великобритания не освободи иранския петролен танкер, задължението на (иранските) власти е да конфискуват британски петролен танкер. Ислямски Иран в своята 40-годишна история никога не е инициирал военни действия в нито една битка, но също така никога не се е колебал да реагира на насилниците", допълва Резаи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
28-членният екипаж на иранския супертанкер е разпитван като свидетели, а не като заподозрени в престъпления, обясняват властите в Гибралтар. Полицията и митническите служители на Гибралтар остават на борда на кораба, за да довършат разследването си, но кралските морски пехотинци вече не са там, съобщава Reuters.
Вчера Гибралтар заяви, че има основателни причини да смята, че иранският танкер е превозвал суров петрол за рафинерията в Банияс в Сирия.
ЕС наложи санкции на страната през 2011 г. заради репресии на Башар Асад срещу продемократичните демонстранти, което впоследствие прерасна в гражданска война.
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Официалният говорител на премиера Тереза Мей коментира: "Ние приветстваме това твърдо действие, за да наложим санкциите на ЕС срещу сирийския режим и поздравяваме гибралтарските власти, участващи в успешното провеждане на операцията тази сутрин. Това изпраща ясно послание, че нарушаването на санкциите е неприемливо."
Британското външно министерство също приветства "твърдото действие" на гибралтарските власти.