Само след седмица, когато новоизбраният американски президент Доналд Тръмп встъпи официално в длъжност, много карети ще се превърнат в тикви, а кочияшите им в плъхове. Затова в момента се правят последни усилия за "оформяне на послевкуса" - с други думи определени политически играчи се опитват да спечелят своето място в историята, раздавайки щедро интервюта и правейки двусмислени изявления. Това пише Олексий Копитко, съветник на украинския министър на отбраната в канала си в Telegram.
Той отбелязва, че се правят много опити за умишлено изкривяване на минали събития като подчертава, че много информация и договорки остават все още зад кулисите, но и те ще станат известни рано или късно. И припомня, че един от тези моменти е свързан със случая с предоставените на Украйна преносими зенитно-ракетни комплекси "Стингър", около които продължават да се трупат различни манипулации.
Кога Украйна получи зенитните системи "Стингър"?
Още: Две години след забраната: Украйна още не дава да се преговаря директно с Путин
Ето какво пише съветникът:
"Другарят Блинкен наскоро заяви (а руската пропаганда го цитира пространно), че САЩ "много преди пълномащабната война" били прехвърлили голямо количество оръжие на Украйна, за да сме сигурни, че "имаме всичко необходимо" за отблъскване на агресията. По-специално се споменават именно Стингърите като се създава впечатлението, че те се доставят едва ли не още от септември 2021 г. Така се напомпва тезата, че те [Запада] са направили всичко възможно. А в това време Москва крещи, че е обявила "специалната военна операция", за да спре "милитаризацията" на Украйна. И на всички така им е удобно."
"Какво се случи в действителност?", пише Копитко. И пояснява, че в края на октомври 2021 г. се появиха информации, че Русия може да нахлуе в Украйна. Смяташе се, че тя ще се опита най-напред да овладее всички летища, след което ще започне да прехвърля войски със самолети.
По същото време, когато започнаха да се появяват тези сведения, за нов министър на отбраната на Украйна на 4 ноември 2021 г. бе назначен Олексий Резников, припомня съветникът. "Пред какъв ад от проблеми бяхме изправени - за това някой друг път. Но две седмици след назначаването си Резников отиде на посещение в Съединените щати и имаше цяла поредица от срещи: в Пентагона, в Съвета за национална сигурност, в Конгреса и т.н., а тема №1 на разговорите бе ПВО. Между другото Резников поиска в прав текст да ни дадат Стингъри. Защото ако имаме Стингъри, няма да има руски десант", посочва украинският политик.
Още: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия
"Не, не, това е невъзможно!"
"Представете си за секунда, че през ноември 2021 г. ръководителят на Пентагона бе излязъл пред пресата и казал: "Прехвърляме 1000 Стингъра на Украйна". Това щеше да бъде не само най-прозрачният политически сигнал, но и важен военен фактор - Украйна щеше да получи достатъчно средства [за защита] и време, за да ги усвои. И всякакво нападение щеше да е предварително обречено. Но какво се случи всъщност?", продължава Олексий Копитко.
"На молбата ни да ни дадат Стингъри отговорът беше: "Това никога няма да стане, защото е невъзможно!" Аз го чух със собствените си уши. Никога! Невъзможно! "Защо да е невъзможно?", попита украинският министър.
"Ние много искаме, но законът го забранява!", отговориха американските служители, вкл. тези, които се смятаха за възможно най-проукраински настроени. "Тогава променете закона", логично предложи украинският министър."
Твърде малко, твърде късно
"Еее, не, как... това е невъзможно! Просто е невъзможно. Концентрирайте се върху изпълнението на Минските споразумения", мърмореха проукраински настроените американски служители.
Това, което беше категорично "невъзможно" през ноември, изведнъж стана възможно през януари, 2 месеца по-късно! Украйна получи първите 100 Стингъра от Литва в края на януари. С любезното съдействие на САЩ. Само три седмици преди [пълномащабното руско нахлуване]", пише с горчивина украинският съветник. И добавя, че това е точно принципът "твърде малко и твърде късно" в действие.
Предотвратяване на войната ли се целеше или само нейното локализиране в Украйна?
Още: Френски източник: Франция с тайни военни учения да се намеси в Украйна
Той добавя и друго - по онова време, малко преди руската инвазия, украинските представители питали американските си партньори - каква е логиката да се придържаме към Минските споразумения, след като "това е равносилно на дестабилизация и следователно е равносилно на нахлуване, дори според вашите собствени думи".
За да се предотврати нахлуването, са необходими оръжия, особено противовъздушна отбрана. Вие обаче не желаете да ни доставите Стингъри, защото се боите от ескалация. Но пък искате буквално придържане към Минските споразумения. Къде е логиката? Предотвратяване на война или нейното локализиране на територията на Украйна?, пита съветникът.