Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Игра на санкции: Русия си връща блокираните пари чрез Орбан, но ЕС има "жокер" - белгийския крал

17 януари 2025, 15:15 часа • 12848 прочитания

Официални лица от Европейския съюз обмислят да вкарат белгийския крал Филип като "жокер" за запазването на санкциите срещу Русия, ако Унгария наложи вето върху удължаването им. Схемата е да се използва военен указ от 1944 г., който позволява на краля на Белгия да блокира прехвърлянето на активи от страната. В случая става въпрос за замразените руски активи, които се съхраняват от белгийския депозитар на ценни книжа Euroclear.

За плана съобщава Financial Times, като се позовава на изявления на служители от ЕС.

Още: Зеленски подари на краля на Белгия отломка от свален руски самолет (СНИМКИ)

Снимка: Getty Images

Препятствието Орбан

През декември унгарският министър-председател Виктор Орбан заплаши членовете на Европейския съюз, че ще блокира удължаването на санкциите срещу Русия през настоящия месец, което би довело до изтичането им на 31 януари. Това е пореден ход на премиера на Унгария, с който той доказва, че е далеч от общата политика на европейските страни и се доближава до исканията на диктатора Владимир Путин, водещ агресивна война в Украйна от февруари 2022 г. насам.

Още: Бъдещият финансов министър на Тръмп се обяви за по-строги санкции срещу Русия

Докато служителите на ЕС убеждават Орбан да гласува за запазване на санкциите срещу руските компании и активите на Руската централна банка, замразени в ЕС, те същевременно разработват и други мерки. Те са свързани със замразените активи на стойност 190 млрд. евро в белгийския централен депозитар на ценни книжа Euroclear. Длъжностните лица се опасяват, че ако санкциите бъдат отменени, тези пари „на следващия ден ще се окажат в Русия“, тъй като финансовите посредници няма да имат правно основание да ги задържат.

„Ако Орбан не отстъпи, единственото решение ще бъде национално“, заявява високопоставен служител, участвал в изготвянето на плана, цитиран от Financial Times.

Още: "Путин, ела си вземи парите": Байдън и Тръмп се обединиха за Украйна, подобряват позицията ѝ в преговорите

По-малко вероятната алтернатива

Няколко държави членки са предложили алтернативно решение - лишаване на Унгария от правото ѝ на глас. Целта е да се гарантира удължаването на споразумението за санкциите. Подобна радикална стъпка обаче едва ли ще получи необходимата единодушна подкрепа от всички останали държави. За вземане на окончателни решения в ЕС винаги е необходимо единодушие от 27-те страни членки.

Снимка: Kremlin.ru

Затова всичко накрая може да опре до белгийския крал - FT цитира четири свои източника, според които е възможно да се стигне до използването на стария военен указ.

Още: Скрит коз за Украйна - финансова бомба с марка "Путин". Кремъл натиска за Путинов мир (ОБЗОР - ВИДЕО)

Обяснение от кралския дворец на Филип

От кралския дворец отказват да отговорят дали крал Филип е бил потърсен по темата. Отговорността за подобен декрет е на правителството, въпреки че той трябва да бъде подписан от суверена, уточняват те. От Euroclear отказват коментар.

„Белгия, заедно с останалите държави членки на ЕС, прави всичко възможно за постигане на споразумение за подновяване на санкциите срещу Русия. В миналото успяхме да постигнем споразумение и ще продължим да работим, за да гарантираме, че това ще се случи и този път“, заявява говорител на белгийското външно министерство.

Белгия дълго време се съпротивляваше на прилагането на национални мерки по отношение на обездвижените активи заради опасения, че ще може да бъде съдена от Русия. Белгийски служител казва пред изданието, че използването на извънредните правомощия би нарушило двустранния инвестиционен договор, който Брюксел има с Москва.

Още: С изброяване на корупционните постижения на Орбан: Най-големият му противник го предизвика на избори (ВИДЕО)

Снимка: iStock/Guliver

Съдбата на замразените руски активи в ЕС

През декември Виктор Орбан заяви пред лидерите на Европейския съюз, че планира да изчака встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, преди да гласува за разширяване на санкциите срещу Русия. Впоследствие обаче той каза, че е време ЕС да отмени наказателните мерки, а това притесни останалите държави, защото срокът на санкциите скоро изтича.

В едно от последните си изявления Орбан отново показа колко скептичен е към Украйна и бъдещето ѝ в ЕС: „Без западни пари Украйна не може да съществува. Нейното селско стопанство е в противоречие с това на Европа, а икономиката ѝ не съответства на европейската система“, твърди той.

Западните страни блокираха общо около 300 млрд. долара активи на Руската централна банка от началото на пълномащабната инвазия на Путин в Украйна. Две трети от тях се държат на територията на Европейския съюз.

Наскоро 3 млрд. евро от замразените руски активи бяха прехвърлени в държавния бюджет на Украйна като първи транш на ЕС от големия заем, обезпечен с приходите, генерирани от тези активи. Като цяло инициативата на Г-7 предвижда изпращането на заем от 50 млрд. долара на Украйна, от които по 20 млрд. се предоставят и от ЕС, и от САЩ.

Още: Унгария пак заплашва Украйна: Ще ни спирате руския петрол? Няма да ви пуснем в ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес