Австрийският канцлер Карл Нехамер заяви, че се противопоставя на идеята печалбите от замразените руски активи да се използват за закупуване на оръжия за Украйна.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Готов е законът, с който ЕС ще праща пари от замразени руски активи на Украйна
Еврокомисията среща съпротива
Европейската комисия предложи 90% от печалбите, генерирани от обездвижените активи, да се използват за закупуване на оръжия за Киев, а останалите 10% да се разпределят в бюджета на ЕС за подпомагане на украинската отбранителна индустрия. Предложената мярка би довела до отпускането на около 3 млрд. евро годишно за Украйна.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
В началото на пълномащабната руска инвазия през 2022 г. Г-7, ЕС и Австралия замразиха руски активи на стойност около 300 млрд. долара, като около две трети от тях се държат в базираната в Белгия компания за финансови услуги Euroclear.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Евродепутатите проправиха пътя за изземване на частни руски активи
Снимка: iStock/Guliver
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Макар че някои лидери като германския канцлер Олаф Шолц и белгийския министър-председател Александър Де Кроо подкрепиха идеята на Еврокомисията, Нехамер публично се обяви против предложението.
"За нас, неутралните (държави), трябва да се гарантира, че парите, за които даваме нашето одобрение, не се харчат за оръжия и боеприпаси", каза той, цитиран от "Ройтерс".
Защо Австрия е против?
Виена осъди руската агресия срещу Украйна и предостави на Киев икономическа и хуманитарна помощ, но отказа да дари смъртоносна военна помощ поради политиката си на неутралитет.
Още: Три страни от ЕС не искат печалбите от замразените руски активи да отидат за оръжия за Украйна
Австрия също така има тесни и дългогодишни икономически връзки с Русия. Австрийската Raiffeisen Bank International не е напускала Руската федерация въпреки санкциите и е една от двете чуждестранни банки, класифицирани като "системно важни" от Руската централна банка.
Според европейски дипломат, цитиран от Deutsche Welle, Унгария също ще блокира предложението на ЕК за печалбите от руските активи. Това е разбираемо предвид позицията на министър-председателя Виктор Орбан, който неведнъж бавеше военните пакети на ЕС за Киев, а също така дълго отлагаше да вдигне ветото си над 50-те милиарда евро помощи от блока за Украйна.
Още: Унгария пак е срещу Украйна: Ще блокира печалбите от замразените руски активи