Хората в Румъния и в България разполагат с най-малко жилищно пространство

15 януари 2014, 14:00 часа • 14460 | прочитания

През 2011 година 41% от населението на ЕС е живеело в апартаменти, а малко над една трета (34,7%) в еднофамилни къщи. 23,6% от европейците са обитавали полусамостоятелни къщи, сочат данните на Евростат.

Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира

През същата година 27,4% от европейското население е живеело в собствено жилище, купено с ипотека или друг кредит, докато близо половината от хората (43,2%) са обитавали напълно придобити собствени домове.

Един от основните компоненти на качеството на живот е достатъчното пространство за живеене. По този индикатор най-високо пренаселване е регистрирано в Румъния (54,2%), България (47,4%), Полша (47,2%) и Унгария (47,1%) при средно ниво за ЕС 17,3%.

България, заедно с Естония, Латвия, Литва и Румъния са страните с най-чести санитарни проблеми, като в тези страни липсата на баня/душ или вътрешна тоалетна е била толкова чест проблем, колкото останалите две основни неудобства – „течащ покрив” и „тъмно жилище”.

Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)

Още: След стряскащите мита на Тръмп: Хърватия иска специално внимание от ЕС за износа си към САЩ. Залогът е 800 милиона евро

Двата основни жилищни проблема са засягали 15,5% и 6,8% от населението в ЕС. Едва 3% от европейците са били без основни санитарни съоръжения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес