Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Холандският премиер предизвика скандал с реформа за премахване на корпоративен данък

26 април 2018, 08:22 часа • 1189 прочитания

Холандските депутати въртяха на шиш министър-председателя Марк Рюте, след като холандското правителство публикува деликатни документи за неговия противоречив план за премахване на данъка върху дивидентите за компаниите, което вероятно ще струва на страната 1,4 милиарда евро.

Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?

Още: Хвърляне на гранати и разминиране: Деца в руски детски градини показаха военната си подготовка (СНИМКИ, ВИДЕА)

Но депутатите от опозицията не успяха да отхвърлят предложението на приятелски настроения към бизнеса Рюте, който твърдо отстояваше позицията си по време на маратонския деветчасов дебат в долната камара на холандския парламент, който завърши рано днес (26 април).

Депутатите бяха разочаровани, след като тази седмица коалиционното правителство на Рюте пусна поверителните документи под натиск за плановете му да освободи компаниите от плащането на данък върху дивидентите - което според правителството ще привлече повече инвестиции.

Опозицията заяви, че не е информирана за плановете на правителството, които се съдържат в бележки, внесени по време на изтощителни разговори зад кулисите миналата година, за да формират коалиционно правителство след изборите през март. Депутатите добавиха, че Рюте и неговата коалиция са взели решение да занулят данъка върху дивидентите, въпреки съветите от страна на експертите от финансовото министерство в Хага.

Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

По време на дебат през ноември миналата година Рюте каза пред парламентаристите, че "той не си спомня да е виждал каквито и да е бележки", по време на обсъждането на данъчния план през осемте месеца на трудни преговори за учредяване на правителството. Миналият петък обаче Рюте призна за наличието на вътрешни записки по въпроса с думите, че "може би съществуват", но той не си спомня да ги е виждал. Рюте направи завой на 180 градуса тази седмица и огласи документите, които разяриха опозицията, обвиняваща премиера, че ги е подвел.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес