През декември лекари и опозиционни политици протестираха пред Съдебната палата в Истанбул. Тяхното недоволство беше насочено към делото срещу Шебнем Корур Финджанджъ, председателка на Турския лекарски съюз, която е заплашена от седем и половина години затвор. Защитата ѝ определя делото срещу нея като “скандал”.
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Подозрения, че Турция е използвала химически оръжия
Финджанджъ е в ареста от октомври по обвинение в пропаганда в полза на терористична организация. В интервю за телевизия “Медия Хабер” уважаваната лекарка е коментирала предполагаемото използване на химически оръжия при турската инвазия в кюрдските региони в Северен Ирак.
В предаването по кюрдската телевизия лекарката реагира на видеоматериал, който показва как двама бойци на ПКК умират след контакт с токсични вещества. Финджанджъ призовава за международни и независими разследвания на случаите. Тя критикува и факта, че на делегация на международната организация "Лекари в света за предотвратяване на ядрена война" (IPPNW) е бил отказан достъп до регионите, където се предполага, че е било употребено химическо оръжие. Турското правителство отхвърля обвиненията, че е използвало химическо оръжие.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Правозащитничка с международно признание
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
В края на октомври Финджанджъ изнесе доклад в Кьолн за състоянието на човешките права в Турция, което изобщо не беше добре прието от турските власти. Въпреки заплахата от съдебно преследване, тя се върна в родината си и бе задържана на 26 октомври. Лекарката описва като драматични условията, при които е държана. От първото си изслушване насам тя е в затвора Бакъркьой.
Според “Амнести интернешънъл” процесът срещу Шебнем Корур Финджанджъ е политически мотивиран. От Германската лекарска камара също се застъпиха за нея. Нейният председател Клаус Райнхард заяви, че лекарите трябва да се намесват, когато има съмнения за нарушаване на човешките права, и призовава делото срещу активистката да бъде прекратено. Самата Финджанджъ е готова да се бори: “Като правозащитничка съм длъжна да защитавам свободата на изразяване и правото на обществото на информация”, казва тя.
Родената през 1959 г. в Истанбул съдебна лекарка е член на Управителния съвет на Фондацията за правата на човека в Турция и от години води кампания срещу изтезанията в родината си. Носителка е на редица награди, включително от организации като IPPNW и Medical Peace Work. Съдебната медичка работи и за Международния наказателен съд и участва в ексхумацията на масови гробове и аутопсиите в Босна през 1996 година.
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Финджанджъ отдавна е трън в очите на властите в Анкара
Със своята дейност по разкриването на случаи на изтезания в Турция обаче тя се натъкна на сериозна съпротива. На няколко пъти в последните години трябваше да спре да преподава съдебна медицина в Истанбулския университет, а през 2016 г. бе задържана за десет дни. През 2018 г. тя бе осъдена на две години затвор, но турският Конституционен съд постанови, че това е нарушение на свободата на изразяване и отмени присъдата. Процесът завърши с оправдателна присъда.
Сега предстои да бъде произнесена присъдата по актуалното дело срещу нея. Освен това прокуратурата е завела и граждански иск срещу Турския лекарски съюз, за да наложи смяна на председателката. Пред съда отново се очакват протести. В първия ден на процеса Шебнем Корур Финджанджъ завърши защитната си реч с думите на турския поет Назъм Хикмет “Животът не е шега, приемайте го сериозно”. Колко сериозно ще се окаже положението за нея, предстои да разберем.
Източник: Дойче веле