Близо 5000 осъдени украинци са се съгласили на предсрочно освобождаване в замяна на военна служба, заяви заместник-министърът на правосъдието Елена Висоцка.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
По-рано през май парламентът на Украйна официално прие законови текстове, според които осъдени хора (затворници) ще могат да влязат в армията - норми, които важат само при военно положение/задължителна мобилизация, в каквото е страната в момента. Осъдените ще влизат в украинската армия с договор за професионална служба, а присъдата им ще става условна. Това не ги спасява от нова присъда, ако извършат нарушение на украинските закони.
Още: Официално: Украйна приема престъпници в армията си
На 17 май, днес, украинският президент Володимир Зеленски подписа законопроекта, който позволява на граждани, осъдени по определени обвинения, да служат в армията.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
До 20 000 осъдени могат да бъдат освободени предсрочно
Елена Висоцка отбеляза, че през април ведомството е провело анкета сред затворниците и около 4500 осъдени са се съгласили на предсрочно освобождаване с военен договор. Затворническата администрация не е задавала въпроси на лишените от свобода по членове от Наказателния кодекс, които в момента не подлежат на мобилизация. Здравословното им състояние също не е било взето под внимание.
Висоцка обясни, че когато Министерството на правосъдието е подготвяло статистическите данни, за да ги представи на депутатите, те веднага са изключили около 4000 осъдени, които са били диагностицирани с опасни заболявания като ХИВ, хепатит и туберкулоза. "Не толкова „букетът“ от болести обаче може да попречи, колкото липсата на желание у осъдения да отиде на война", каза зам.-министърът, цитирана от ведомството ѝ във Facebook.
Снимка: Украински генерален щаб
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: България е "за" свикване на Среща на върха за мир в Украйна
Според информация, предоставена от Министерството на правосъдието на заседание на съответната комисия, 20 000 осъдени могат да получат право на предсрочно освобождаване.
За да може законът да бъде приложен изцяло, е необходимо да се приемат подзаконови актове. Според Висоцка в момента Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи подготвят съвместно проектите. След това проектодокументите ще бъдат представени на правителствено заседание и ще бъдат подсилени с вътрешни заповеди. До пълното прилагане на закона ще минат няколко седмици.
Колко затворници има в Украйна?
Към 15 май 2024 г. в украинските колонии има 27 471 осъдени, включително 1538 жени.
Още: Путин: Нямаме планове да превземаме Харков. За трагичните събития там е виновен Запада (ВИДЕА)
"Нека си представим следната ситуация - един възрастен мъж е освободен от затвора и е годен за служба по здравословни причини. Убедена съм, че той може да бъде обучен за всякаква работа на фронта", каза Висоцка. "Струва си да се подчертае, че законодателите са написали закона по такъв начин, че освободените осъдени ще служат в отделни военни части. По този начин се премахват излишните опасения на обществото относно предполагаемото укриване на освободените осъдени. Те със сигурност няма да служат в тиловите части“.
Още: Няма да е като с ЧВК "Вагнер": Министър за приема на престъпници в украинската армия