Няколко хиляди протестиращи, осъждащи прозападните лидери на Молдова, преминаха през столицата на бившата съветска държава за шести пореден път в неделя и създадоха нов палатков лагер дни след като полицията разчисти подобен лагер.
Още: В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат
Още: Гренландия се топи по-бързо, отколкото си мислим
Около 7000 демонстранти осъдиха рязкото увеличение на цените, особено на газа, купуван от Русия. Те призоваха за оставката на президента Мая Санду и нейното правителство, предаде БГНЕС.
Протестите, организирани от партията на живеещия в изгнание опозиционен политик Илан Шор са най-сериозното политическо предизвикателство пред Санду след нейната категорична победа на изборите през 2020 г., на които тя се обяви за проевропейска и антикорупционна платформа.
Но Санду и нейното правителство, подкрепено от голямо парламентарно мнозинство, засега изглеждат малко застрашени от падане в една от най-бедните европейски страни, притисната между Украйна и членката на Европейския съюз Румъния.
Още: Украйна има по-добър вариант от НАТО, а Путин няма да пречи? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Палят и рушат: Руските пенсионери не спират, телефонните измами работят (ВИДЕО)
Демонстрантите се събраха на централния площад в Кишинев в четири колони, но полицията ги държеше далеч от парламента и резиденцията на президента. Три по-малки партии, сред които и молдовските комунисти, се включиха в протеста за първи път. Активистите разположиха лагер от няколко десетки палатки до прокуратурата, пет дни след като полицията премахна без инциденти много по-голям лагер пред парламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи?
Още: Животът след руски плен: Всяко подрънкване на ключове ми напомня как за нас идваха мъчителите ни
Шор, осъден за измама във връзка с банков скандал за 1 млрд. долара, призова протестиращите по Skype от Израел да настояват за предсрочни избори. Молдова изпитва трудности при осигуряването и плащането на газ от "Газпром" - миналата седмица правителството се оплака, че руският гигант е отказал да каже какъв обем доставки ще осигури през следващия месец. Газпром вече намали доставките за октомври с 30% и настоя Молдова да уреди неизплатените си задължения на обща стойност 709 млн. долара.