Когато правителствените и държавните ръководители на Г-7 се съберат на виртуална конференция в петък, глобалната стратегия за ваксинация ще бъде основната тема на преговорите. Причината е проста: големите бели петна на глобалната карта за ваксинация представляват огромна опасност за индустриализираните държави. Това пише германският вестник Handelsblatt, цитиран от агенция "Фокус".
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Може би в Германия ваксинациите ще се извършват активно през цялата година. Но ако в останалия свят скоростта на ваксинация е различна, тогава е възможно да възникнат нови опасни мутации, срещу които ваксините вече няма да бъдат достатъчно ефективни.
Не е трудно да се предскаже, че на срещата на върха на Г-7 САЩ или Великобритания ще се появят като страни-модели. Ако изключим Израел от списъка на шампионите по ваксинация, тогава англосаксонците ще изпреварят всички индустриализирани страни. Факт е, че следвайки принципа „каквато и да е цената“, те предварително са си осигурили големи количества ваксина. В Германия този подход, без да се назовават имена, бе заклеймен като ваксинален национализъм. Може би мнозина ще си помислят, че това е правилно от морална гледна точка. Но фаталността на ситуацията е, че Европа вероятно няма да бъде разглеждана, когато става въпрос за успешна стратегия за ваксинация.
В стратегията за възлагане на обществени поръчки, която ЕС избра под ръководството на германския председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, според признания от самата нея има нещо нередно. Брюксел е основателно критикуван за това. Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан и канцлерът Ангела Меркел обаче смело защитават партийния си другар. Вярно е, че лидерът на ХСС Маркус Зьодер и вицеканцлерът Олаф Шолц имат различно мнение по този въпрос.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Но да се върнем на световната сцена. Ако новият президент на САЩ Джо Байдън успее да ваксинира достатъчно американци до края на лятото, за да постави пандемията под контрол, той със сигурност ще използва ваксината като геополитически инструмент. Състезанието между великите сили за влияние в света сега се осъществява с помощта на ваксини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Южноамериканският лидер на ваксинацията Чили използва китайската ваксина. Русия предлага своята ваксина „Спутник V“ по целия свят. Тези обстоятелства, разбира се, в бъдеще ще имат определено влияние върху международните отношения.
Сега само Европа няма какво да даде. Те са щастливи, ако успеят да доставят ваксината поне на собственото си население. Германия все още може да се похвали с разработването на две собствени ваксини. По-слабо развитите страни ще се затруднят да организират и разпространяват успешно ваксината в хладилници. Въпреки всичко, това е поне някакъв принос от страна на Германия за глобалната кампания.
Темата продължава и в тези материали.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир