Управляващата партия в Грузия заяви в сряда, че отново внася проектозакон за регулиране на "чуждестранните агенти", който вече веднъж оттегли през март миналата година заради масови протести.
Още: В Грузия оттеглиха спорния законопроект, искат мнение от Съвета на Европа
Почти същия закон: копи-пейст от Путин
"Грузинска мечта", която се сблъсква с обвинения в авторитаризъм и проруско влияние от страна на западни и местни критици, заяви, че новият проект ще бъде почти идентичен с предишния и ще бъде приет до края на настоящата парламентарна сесия, предаде "Ройтерс". Парламентът ще бъде разпуснат за изборите през октомври 2024 г.
Законопроектът изисква грузинските организации, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "чуждестранни агенти", а в противен случай - да бъдат глобени. Критиците го оприличават на закон, който руският диктатор Владимир Путин използва за потушаване на инакомислието вече повече от десетилетие.
Протестите срещу "Грузинска мечта"
През март 2023 г. "Грузинска мечта" се отказа от опита за внасяне на законопроекта след две нощи на насилствени протести в столицата Тбилиси и критики от страна на западните държави, които го нарекоха пример за отстъпление от демокрацията.
Още: Опозицията в Грузия иска още протести - докато не се поеме "прозападен курс"
Снимка: Getty Images
През декември Грузия получи статут на кандидат за членство в ЕС, но управляващата партия запази реториката си срещу организациите на гражданското общество, които обвинява в заговор за революция.
Грузинската опозиция нарече "руски закон" законопроекта за "чуждестранните агенти". Москва е широко недолюбвана от грузинските граждани заради подкрепата си за сепаратистките територии Абхазия и Южна Осетия.
"Грузинска мечта", която управлява от 2012 г., е основана от милиардера Бидзина Иванишвили, бивш министър-председател на Грузия и един от най-богатите хора в страната, за когото все още се смята, че упражнява контрол.
Проучванията на общественото мнение показват, че партията остава най-популярната в Грузия, но е загубила позиции от 2020 г. насам, когато си осигури крехко парламентарно мнозинство.
Миналия месец формацията заяви, че ще се опита да въведе закон, налагащ мащабни ограничения върху правата на ЛГБТ общността, включително забрана за "промотиране" на еднополовите връзки и смяната на пола.
Още: Копират Путин: Управляващите в Грузия предложиха анти-ЛГБТ закон