В грузинската столица Тбилиси започнаха протести срещу проектозакона "за чуждестранните агенти". Миналата година по време на разглеждането на този закон имаше масови митинги.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Protests against the scandalous law on "foreign agents" have started in Georgia
— NEXTA (@nexta_tv) April 8, 2024
Today in the capital of #Georgia, #Tbilisi, protests against the draft law "on foreign agents" began. Mass rallies were held last year during the consideration of this law.
Special forces are… pic.twitter.com/TrVXyW3FxZ
В двора на правителствената администрация са мобилизирани специални части, съобщиха грузински медии. Протестиращите смятат, че законопроектът "за чуждестранните агенти" е руски авторитарен инструмент за потискане на свободата на словото.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Почти същия закон: копи-пейст от Путин
"Грузинска мечта", която се сблъсква с обвинения в авторитаризъм и проруско влияние от страна на западни и местни критици, заяви, че новият проект ще бъде почти идентичен с предишния и ще бъде приет до края на настоящата парламентарна сесия, предаде "Ройтерс". Парламентът ще бъде разпуснат за изборите през октомври 2024 г.
Още: Грузия: Искаме в ЕС, но без "ЛГБТИ пропаганда"
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Законопроектът изисква грузинските организации, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "чуждестранни агенти", а в противен случай - да бъдат глобени. Критиците го оприличават на закон, който руският диктатор Владимир Путин използва за потушаване на инакомислието вече повече от десетилетие.
Протестите срещу "Грузинска мечта"
През март 2023 г. "Грузинска мечта" се отказа от опита за внасяне на законопроекта след две нощи на насилствени протести в столицата Тбилиси и критики от страна на западните държави, които го нарекоха пример за отстъпление от демокрацията.
Още: Опозицията в Грузия иска още протести - докато не се поеме "прозападен курс"
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
През декември Грузия получи статут на кандидат за членство в ЕС, но управляващата партия запази реториката си срещу организациите на гражданското общество, които обвинява в заговор за революция.
Грузинската опозиция нарече "руски закон" законопроекта за "чуждестранните агенти". Москва е широко недолюбвана от грузинските граждани заради подкрепата си за сепаратистките територии Абхазия и Южна Осетия.
Още: Грузия възражда законопроекта за "чуждестранните агенти", предизвикал масови протести
"Грузинска мечта", която управлява от 2012 г., е основана от милиардера Бидзина Иванишвили, бивш министър-председател на Грузия и един от най-богатите хора в страната, за когото все още се смята, че упражнява контрол.
Проучванията на общественото мнение показват, че партията остава най-популярната в Грузия, но е загубила позиции от 2020 г. насам, когато си осигури крехко парламентарно мнозинство.
Миналия месец формацията заяви, че ще се опита да въведе закон, налагащ мащабни ограничения върху правата на ЛГБТ общността, включително забрана за "промотиране" на еднополовите връзки и смяната на пола.