Израел може да достави на Украйна до 8 ПВО системи Patriot (Пейтриът), а посредник в бъдещата сделка е САЩ - преговори вече се водят. Това съобщава Financial Times.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Трима източници, запознати с разговорите, казаха, че украинският външен министър Дмитро Кулеба е провел разговори по въпроса с американския си колега Антъни Блинкен през последните седмици. Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан е разговарял по въпроса поне два пъти с Андрий Ермак, началник на кабинета на украинския президент, казаха тримата души. Имало е и преки разговори между Киев и Тел Авив. Официално никой не признава, че има разговори.
Механизмът на сделката най-вероятно ще е следният - системите ще бъдат продадени от Израел на САЩ, а оттам ще отидат в Украйна. В Украйна има поне 4 системи Patriot, но ако дойдат и тези от Израел, това вече ще е наистина голямо подобрение предвид факта, че украинският президент Володимир Зеленски молеше за 5-7 нови системи.
Още: Голяма новина: Румъния дава Patriot на Украйна, САЩ пренасочват всички поръчки към Киев
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Израел заяви през април, че ще започне да изтегля от употреба осемте си батареи Patriot, които датират от преди повече от 30 години, за да ги замени с по-модерни системи. Тези системи обаче все още са на служба, особено заради растящото напрежение с "Хизбула": Война Израел-Ливан ще е "грешка" на Нетаняху, "Хизбула" е голяма хапка: Говори Виктор Лилов (ВИДЕО)
Patriot, но какъв?
Израелските системи M901 PAC-2 са от по-стара разновидност от много от системите Patriot в момента в Украйна. Но според военни анализатори по-старият модел все още е напълно съвместим с по-новите. Анализатори също така коментират, че старите израелски ракети-прехващачи PAC-2 имат по-голям обсег и по-голяма бойна глава от по-новия модел PAC-3. Това може да ги направи много подходящи за прехващане на руските изтребители, които бомбардират цели в Украйна с умни авиобомби. По-старите ракети работят на принцип, при който се взривяват възможно най-близо до набелязаната цел и осколките от взрива поразяват целта - модерните PAC-3 уцелват целта директно, което е по-добър подход при сваляне на ракети.
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Най-важното е, че Израел разполага и с достатъчно запаси от ракети прехващачи – от които Украйна също се нуждае – към батареите, пише Financial Times.
Израел е предпазлив да вземе страна по отношение на руската инвазия в Украйна предвид влиянието, което Русия има в Сирия, където израелските военновъздушни сили често действат срещу ирански подставени лица. Освен това има споразумение с Русия, което позволява на израелските военни самолети да имат достъп до сирийското въздушно пространство. Но Вашингтон не спира да работи, за да убеди правителството на Бенямин Нетаняху, че все по-близките връзки на Русия с Иран, особено в областта на военното сътрудничество, са по-належаща грижа за Тел Авив.
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Още: Руски стратегически бомбардировач се разби в Сибир, един от летците е загинал (ВИДЕО)
Още: Нидерландия дава на Украйна милиони за дронове, ще окомплектова батарея Patriot