По време на европейската среща на върха, на която 27-те държавни и правителствени ръководители на страните-членки на ЕС се ангажираха да изградят по-социална Европа, хиляди демонстранти протестираха в Порто, в Северна Португалия, осъждайки безработицата, несигурността или приватизацията, предава АФП.
"Ако те са загрижени за социалната несправедливост, не е необходима среща на върха, а конкретни действия на място. Ние знаем, че компаниите нямат социални проблеми", заяви пред Франс прес Телмо Силва, съобщава БГНЕС.
Засегнат от колективното уволнение на 150 служители на голяма нефтопреработвателна компания в страната, която наскоро прекрати дейността си, този 36-годишен мъж обвинява своя работодател, португалската енергийна група Galp, че "се е възползвал от енергийния преход, за да съкрати работни места, да намали заплатите и отнеме права".
Португалският министър-председател Антонио Коста, чиято страна пое председателството на Европейския съюз, повтаряше отново и отново, че именно Социалната среща на върха в Порто трябва да успокои европейците.
След поредица от разговори с представители на синдикатите и работодателите в петък, лидерите на ЕС в събота одобриха "план за действие" по социалния въпрос, който Комисията бе представила в началото на март.
"Работниците смятат, че не са получили необходимите отговори. Трябва да се борим срещу тази политика на ниски заплати, несигурност и влошаване на обществените услуги", заяви Изабел Камариня, генерален секретар на Генералната конфедерация на португалските работници (CGTP), организатор на протеста в събота.
"Тази европейска среща на върха е разочарование. Тя доведе до поредица от добри намерения и нито една конкретна мярка", каза лидерът на партия "Ляв блок" (радикална левица), която се присъедини към протеста, след като проведе контрасреща на върха с други лидери на европейската антилиберална левица.
Сред демонстрантите, "поне 3 000" според полицейски източник, беше Леонор Галамба, дошла от предградието на Лисабон, за да поиска увеличение на минималната заплата, която получава, като работи на непълно работно време в телемаркетинг.
Идеята за повишаване на минималните работни заплати в ЕС бе една от темите, повдигнати на срещата на лидерите в Порто, но и една от тези, които провокират разделението между европейските страни. "Искаме това веднага", каза млада жена, която с доход от 350 евро на месец все още живее с родителите си. "Нуждаем се от допълнителна помощ за тези, които са загубили работата си поради пандемията", отсъди Руи Гера, 46-годишен пощальон.