Главният епидемиолог на Германия Кристиан Дростен поиска още по-строги ограничителни мерки за задаващите се в края на месеца празници. Ситуацията в страната се счита за критична след като вчера бе отчетен максимален брой смъртни случаи от коронавирус - 590, пише DarikNews.
Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна
Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море
Експертът, ръководител на вирусологията в най-голямата клиника „Шарите“ в Берлин, анализира развитието на пандемията в страната в подкаст в мрежата на NDR. Дростен се застъпва да бъдат използвани празниците за въвеждането на „тотална блокада“, която влиза в сила на Бъдни вечер и за останалата част от Коледа.
Няма признаци броят на новозаразените в страната да спадне през следващите седмици, с традиционни коледни обеди и вечери със семейството и на работните места. Затова Дростен и още трийсетина учени подписаха документ, в който искат нови мерки за предотвратяване на разпространението на вируса.
За епидемиолога колкото по-бързо се действа, толкова по-добре, за да се избегне „истинска блокада в края на януари и през целия месец февруари“. Дростен припомня, че това би довело до задълбочаване на икономическана криза, предизвикана от първите две вълни на заразата.
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Други предлагани от Дростен мерки са спирането на класнитне занимания от 14 декември, преминаване към дистанционна работа, където е възможно, през следващите няколко седмици и спирането на „всички групови дейности в областта на културата и спорта“ .
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
За по-късно, от 24 декември до 10 януари, групата експерти предлага пълното затваряне на всички дейности, които не са от съществено значение за ежедневните нужди, както се случи в много страни по света през първата вълна.