Според генералния инспектор на германските въоръжени сили Карстен Бройер катастрофата на товарния самолет на DHL в Литва на 25 ноември може да е била своеобразен тест на Русия за проучване на слабите места на НАТО.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
При тежката катастрофа на Boeing 737, който летеше от Лайпциг до Вилнюс, загина един човек - член на екипажа, а други трима бяха ранени. Самолетът падна върху двуетажна сграда край летището в литовската столица.
В предаване на телевизия ARD Бройер разговаря с експерта по сигурността Клаудия Майор за руската война в Украйна. Във връзка с инцидента край летището във Вилнюс той заяви: „В края на август германските органи за сигурност предупредиха за „неконвенционални запалителни устройства“, изпращани от неизвестни лица чрез доставчици на транспортни услуги. По това време средите за сигурност свързаха предупреждението с инцидент в логистичния център на DHL в Лайпциг, който служи като глобален център на компанията.
През юли се твърдеше, че там се е запалил пакет, изпратен от балтийските държави, който е съдържал запалително устройство. Въз основа на разследването бяха извършени арести и в Литва, които бяха потвърдени от Главната прокуратура във Вилнюс в началото на месеца.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
От DHL сега заявиха, че няма данни за подозрителни пакети в самолета, разбил се във Вилнюс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
В контекста на самолетната катастрофа Бройер отговори утвърдително на въпроса дали Русия може да тества слабите места на западните съюзници. Според него диктаторът Владимир Путин създава ситуация, „която вече не е съвсем мирна и все още не е война“, за да изпробва докъде може да стигне.
Германският външен министър Аналена Бербок също не изключи версията за саботаж.
Още: Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Посоките на разследването
Разследващите се надяват да получат важна информация от анализа на полетните записващи устройства при търсенето на причината за катастрофата на товарния самолет. Както записващото устройство на полетните данни, така и това на гласовите данни бяха извадени от останките на машината на Swift Air. Двете устройства, известни още като „черна кутия“, биха могли да дадат информация за причината за катастрофата, която остава неясна въпреки напредъка в разследването, отбелязва Die Welt.
Снимка: Getty Images
След катастрофата литовските власти са започнали задълбочено разследване. Началникът на полицията Арунас Паулаускас смята, че то може да приключи до няколко дни.
Анализът на данните ще отнеме около месец, съобщава Der Spiegel, като се позовава на говорител на литовското министерство на правосъдието. Според него полетните записващи устройства биха могли да бъдат изследвани в Германия. Германски следователи вече са на място и помагат за установяване на причината за катастрофата. Очаква се в Литва да пристигнат и експерти от Испания и САЩ.
Още: WSJ: Подозират Русия в заговор за изпращане на бомби на пътуващи за САЩ самолети
Според литовския министър на външните работи Габриелиус Ландсбергис все още се разследват всички възможни причини. „Проучваме всички възможни варианти. Засега не е изключена нито една възможност“, каза той. Германският му колега Аналена Баербок също подчерта, че в момента властите в двете държави разследват „във всички посоки“.
Според разследващите засега няма доказателства, че катастрофата е била умишлена. Ръководителят на отдела за разследване на пътнотранспортни произшествия към Министерството на правосъдието на Литва Лауринас Науйокайтис отговори отрицателно на въпроса на пресконференция във вторник дали има данни, че инцидентът е свързан с тероризъм, саботаж или други подобни влияния.
Ръководителят на Националния център за управление на кризи Вилмантас Виткаускас също заяви в интервю за агенция БНС, че няма информация самолетът да се е запалил, преди да се удари в земята, или че пилотите са били объркани от GPS смущения.
Тази година DHL стана обект на подобни инциденти. В единия от случаите запалително устройство, изпратено от Литва през DHL, предизвика пожар в логистичен център в Лайпциг. Нещо такова се случи и в склад на компанията в британския град Бирмингам.
Още: Ядрените куфарчета на САЩ и Русия: Кой ги държи и как се използват? (ВИДЕО)