Според Армин Папергер - ръководителя на най-голямата германска оръжейна компания Rheinmetall - 30 милиарда евро са в риск, ако се изчерпи специалният фонд на федералното правителство за Бундесвера. Според него това ще се случи още през 2026 г., затова настоява парите да се инвестират.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Трябва да се състави нов пакет, "какъвто и да е той", каза Папергер. В противен случай няма да може да бъде изпълнена целта на НАТО от два процента от БВП за отбрана.
Още: Подпалиха къщата на директора на Rheinmetall: Заради оръжието за Украйна
Стотици хиляди боеприпаси за Украйна
Понастоящем Rheinmetall се фокусира върху производството на артилерийски боеприпаси. "Артилерията е фактор, който променя правилата на играта", каза шефът на компанията, визирайки войната в Украйна. През тази година фирмата от Дюселдорф ще достави "стотици хиляди боеприпаси" на Украйна, както и прототипи на артилерийски снаряди с обсег на действие 100 километра, пише Handelsblatt.
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Русия изстрелва големи количества артилерийски боеприпаси. Украйна, от друга страна, може да отговори на тези атаки само в ограничена степен поради липса на снаряди. "Западният свят не е подготвен за конвенционална война", каза Папергер.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Снимка: Getty Images
Rheinmetall увеличава капацитета си
Както в Европа, така и в САЩ производственият капацитет на артилерийски боеприпаси постепенно намалява през последните години. Преди руската атака годишният капацитет на Rheinmetall е бил около 70 000 снаряда. Тази година групата DAX, от която компанията е част, вече очаква капацитет от 700 000 - десет пъти повече. В средносрочен план трябва да се достигне до 1,1 милиона боеприпаса годишно.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Украйна се превърна в рай за германските военни фирми
За тази цел Rheinmetall изгражда нов артилерийски завод в Унтерлус. Ново производствено съоръжение се гради и в Литва. В Украйна компанията също планира да построи артилерийски завод заедно с местен партньор.
Според Папергер САЩ и Индия вече са отправили запитване към Rheinmetall за инвестиции в артилерийския сектор.
Още: Ако има война, САЩ ще оставят Европа напълно сама: Оръжеен гигант алармира