Германската комисия по ваксините препоръча да се прекрати употребата на коронавирусната ваксина на AstraZeneca за лица под 60-годишна възраст. До решението се стигна, след като се появиха допълнителни съобщения за кръвни съсиреци сред по-младите хора, които са я получили, съобщават медиите, цитирани от БГНЕС.
Решението е взето "въз основа на наличните в момента данни за появата на редки, но много тежки тромбоемболични странични ефекти" при по-млади ваксинирани хора, съобщи комисията, известна като STIKO. Тя възнамерява да направи друга препоръка до края на април за това как да се действа с хора под 60 години, които вече са получили първата доза от ваксината, се казва в съобщението. Градовете Берлин и Мюнхен обявиха по-рано, че спират ваксината за по-млади хора.
"Временно спираме ваксинациите с AstraZeneca за лица под 60 години", каза министърът на здравеопазването на Берлин Дилек Калайци, позовавайки се на "нови данни за страничните ефекти". Тя каза, че това е "предпазна мярка" в очакване на официална препоръка от федералните здравни власти. Баварската столица Мюнхен и североизточният регион Бранденбург също са спрели употребата на препарата.
Канцлерът Ангела Меркел и здравният министър Йенс Шпан се срещат с премиерите на провинциите за спешни разговори за ваксината. "Нямаме сериозни случаи на странични ефекти в Берлин", каза Калайци и добави, че "всеки, който вече е получил първата доза от AstraZeneca, има много добра защита".
Германският регулаторен орган по лекарствата - Институтът Паул Ерлих, сега съобщи за 31 случая на образуване на кръвни съсиреци при хора, получили AstraZeneca, съобщи списание „Дер Шпигел” във вторник. Почти всички случаи са при по-млади и жени на средна възраст, което накара няколко германски болници да преустановят използването на ваксината за жени под 55 години тази седмица.
Клиника в Северен Рейн-Вестфалия, най-гъсто населената провинция в Германия, заяви, че спира ваксинацията с AstraZeneca, за да разследва два съобщени случая на тромбоза, докато берлинската болница „Шарите” удължи спирането на употребата на препарата при всички пациенти под 60 години след съобщението на Калайци.
В понеделник Канада също препоръча да се спре използването на ваксината за лица под 55 години "в очакване на допълнителен анализ".
Ваксината на AstraZeneca е нещо като пътуване с влакче в увеселителен парк, коментира с чувство за хумор АФП липсата на еднозначна оценка за въздействието от употребата на препарата. Великобритания, която я разработи, твърдо подкрепя използването й, Южна Африка я отхвърли категорично и повече от дузина държави от ЕС, сред които и България, спряха ваксинациите с нея в средата на март, преди повечето да възобновят употребата й, макар и с несигурни ограничения на възрастта. Франция е ограничила използването й до под 55 години, докато Испания до под 65 години. Кампанията за ваксинация в Германия е бавна, като официалните данни показват, че до момента около 11% от населението е получило първа доза.