Германският парламент официално прие законови поправки, според които на чужденците от ЕС, пребиваващи в Германия, ще бъде налагано петгодишно ограничение за получаване на социални помощи и т.нар. "Харц-IV" - помощи, които се отпускат само на дълготрайно безработните. Това означава, че например българи и румънци, които не са работили в Германия, няма да имат право на социални помощи.
До поправките се стигна, след като Федералният социален съд постанови, че безработните граждани на държави от ЕС, пребивавали над шест месеца в Германия, трябва да получават социални помощи.
"Само този, който живее, работи и плаща социални осигуровки в Германия, може да разчита на тукашната социална система. Този, който никога не е работил в Германия и е зависим от помощи, трябва да подаде молба за получаване на такива в родината си", подчерта германският социален министър Андреа Налес, цитирана от Deutsche Welle.
По данни на германското Бюро по труда, през януари 2016 общо 440 000 чужденци от ЕС са получавали социални помощи в Германия. На първо място са поляците - с 92 000 души. След тях са италианците - 72 000. А на трето и четвърто място се нареждат българите и румънците - съответно 71 000 и 57 000 души. На пето място са гърците - 46 000. Далеч не всички тези хора обаче са безработни. Много от тях работят, но печелят твърде малко и получават финансова подкрепа от държавата под формата на т.нар. Харц-IV. Германските издания посочват, че броят на българите и румънците, които печелят твърде малко и разчитат на държавната финансова помощ, е "подозрително висок".