Германия ще издава сертификати за коронавирусни антитела, за да позволи на изолираните да се върнат отново в обществото, пише Der Spiegel. Изследователи ще тестват хиляди за имунитет, тъй като Берлин планира стратегия за блокиране на пандемията.
Германските изследователи планират да въведат коронавирусни „сертификати за имунитет“, за да улеснят правилния преход към живот след изолирането, тъй като канцлерът Ангела Меркел увеличи средствата за проучванията за противодействие на заразата.
Антителата ще показват, че участниците в теста са прекарали вируса, излекували се и по този начин са готови да се върнат на работа, да подновят обучението си в училище или университет и да се върнат сред хората. Изследователите планират да тестват следващата седмица наведнъж 100 000 души, издавайки документация на тези, които са превъзмогнали вируса.
Информацията ще помогне за евентуалното отблокиране на области в Германия, включително отваряне на училища и разрешаване на масови събирания.
Сертификатите за имунитет са част от изследователски проект, който се провежда в Центъра за изследване на инфекциите в Хелмхолц в Брауншвайг.
Тестовете са предназначени да открият дали човек е развил антитела срещу вируса COVID-19, което показва, че те в един момент са били носител и може да са изградили имунитет.
Джерард Краузе, епидемиологът, ръководещ проекта, заяви пред списанието, че хората, които са имунизирани, „могат да получат карта за ваксинация, която например им позволява да бъдат освободени от ограничения.
Германия има една от най-ниските нива на смъртност от COVID-19 в света.
Обединеното кралство има подобни планове да въведе тестове за антитела, за да преодолее блокирането си, пишат някои британски медии. Правителството на премиера Борис Джонсън поръча милиони комплекти за тестване на коронавирус у дома, които, ако бъдат одобрени за употреба, могат да бъдат изпратени на работещите на първа линия през следващите седмици и да се продават в аптеките и от онлайн търговци на дребно като Amazon.
Въпреки това, тестът с коронавирус досега е имал смесен успех по целия свят. Наскоро Испания беше принудена да върне десетки хиляди бързи тестове за коронавирус от китайска компания, след като бе установено, че дават непоследователни резултати.
Съобщава се, че някои тестове демонстрират фалшиви положителни резултати, откривайки антитела към други, много по-често срещани коронавируси.
Учените също остават несигурни доколко преминалата инфекция с вируса може да предотврати повторната инфекция и за колко дълго ще остане имунитетът.
Въпреки това, д-р Антъни Фочи, известен експерт в САЩ по инфекциозни заболявания, заяви, че би бил "готов да заложи всичко, че хората, които се възстановяват, наистина са защитени срещу реинфекция".
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 1 април