Федералното правителство на Германия подготвя дългосрочна подкрепа за Украйна с артилерийски боеприпаси, съобщи Spiegel.
Още: Зеленски: В хотела, ударен от руснаците в Кривой рог, имаше чуждестранни доброволци (СНИМКИ, ВИДЕО)
В края на миналата седмица Министерството на отбраната е представило за одобрение в бюджетната комисия на Бундестага рамково споразумение с компанията Rheinmetall. То предвижда до 2029 г. да бъдат доставени до 333 000 боеприпаса калибър 155 мм за попълване на собствените складове, но също така и за дългосрочно снабдяване на украинските въоръжени сили със спешно необходими боеприпаси за гаубици.
Според поверителните документи, цитирани от Spiegel, първият пакет от 20 000 снаряда за Украйна вече е договорен за следващите две години, а федералното правителство ще поеме разходите в размер на почти 60 милиона евро. В същото време Бундесверът ще получи транш от 20 000 снаряда, така че този пакет трябва да бъде доставен още през 2023 г.
В периода до 2029 г. войските ще могат да изтеглят допълнителни пакети боеприпаси от договора при необходимост. Едва наскоро Министерството на отбраната в Берлин призна, че в момента войските разполагат само с около 20 000 артилерийски боеприпаса и са далеч от изискванията на НАТО за натрупване на запаси.
Още: След отстъплението на САЩ: Париж продължава да споделя разузнавателни данни с Украйна
Още: Литва официално се оттегли от Конвенцията за забрана на касетъчните боеприпаси
Размерът на рамковото споразумение илюстрира спешната необходимост от бързо снабдяване с боеприпаси за самоходни гаубици. През 2019 г. например Бундесверът е сключил много по-малки договори за периода до този момент. Вместо целевите сега 333 000 броя боеприпаси министерството беше поръчало само една десета от това количество.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Украйна намира начини да почерни живота на руснаците при Покровск и Торецк (ВИДЕО)
Още: "САЩ вече не са ни партньор": Германия поема курс към лидиране на ЕС и отделяне от Вашингтон
Малко след встъпването си в длъжност през пролетта министърът на отбраната Борис Писториус се споразумя с оръжейната индустрия да сключи обширни рамкови споразумения, за да могат производителите на боеприпаси да се подготвят по-добре и да купуват суровини в достатъчни количества.
Новият договор има за цел да осигури дългосрочни доставки на боеприпаси за Украйна. Според класифицирания документ Киев може да поръча допълнителни пакети дори след доставката на първия транш. Това ще става след консултация с федералното правителство. Самият договор също така илюстрира, че никой в Берлин не очаква бойните действия в Украйна да приключат бързо, пише Spiegel.
ОЩЕ: ЕС одобри фонд за военна помощ за Украйна от 3,5 млрд. евро
Още: Милен Керемидчиев: Десетилетие разлика има между примирие и мир в Украйна
Още: Съмнявал се в Тръмп: Нова Зеландия уволни посланика си във Великобритания
ОЩЕ: Военният министър каза каква военна помощ изпращаме на Украйна