През 2020 г. във връзка с пандемията от коронавирус Германия успя да изпълни поставените цели в областта на защитата на климата. Изводът е направен от аналитичния център „Agora Energiewende” (AE) в публикуван днес доклад, съобщи „Дойче веле”.
Още: Близък до Кремъл разкри 13-те точки от бъдещия мирен договор с Украйна
Още: Силите на "готовия за мир" Путин поразиха автобус и убиха украински цивилни (СНИМКИ)
По данни на АЕ, емисиите на парникови газове през миналата година са били с 42,3% по-малко от нивата пред 1990 г. Германските власти са си поставили задача за 30 години да намалят вредните емисии с 40%.
Въглеродните емисии през изминалата година са намалели с повече от 80 млн. тона. Това съкращаване се дължи на въведените коронавирусни ограничения, подчертават от аналитичния център. Ако ги нямаше, намаляването на емисиите на СО2 щеше да бъде едва с 25 млн. това и нямаше да бъдат постигнати целите за 2020 г.
През 2020 г. енергийното потребление на германския пазар спадна с 8,7 % в сравнение с 2019 г. и достигна минимума в историята на обединена Германия. Това сочат предварителните резултати, публикувани от работната група по енергийни отчети (AGEB).
Още: Британски депутати получиха "обидни писма" с екскременти: Има задържан
Още: За малко да се повтори Нови Сад: Срути се таван на сръбско училище
Маржовете на ЕС за въглероден диоксид се поддържат на доста високо ниво, увеличавайки цената на екологично вредното производство на енергия от въглища, докато разходите за газ, напротив, са доста ниски. Освен това зимата в Европа миналата година беше достатъчно мека, което също допринесе за намаляването на емисиите вследствие отоплението на жилищата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Размахва морков "мир" пред носа на Тръмп: Номерата на Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Заради Крим: САЩ разместиха пластовете, преговорите в Лондон се провалят
Очаква се, обаче, през тази година нивата на вредните за околната среда емисии отново да се увеличат. С възстановяването на икономиката секторите транспорт и промишленост ще дадат своя „принос” за замърсяването. Според експертите, единственият начин да се намали този ефект са оперативни действия в областта на политиката за климата.