Германия ще забрани използването на предизвикалия противоречия хербицид глифозат до края на 2023 г., реши германското правителство днес и въведе редица мерки за защита на насекомите и животните.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Забраната на този хербицид, произвеждан от Monsanto, ще влезе в сила на 31 декември 2023 г., когато изтича разрешението, издадено от ЕС.
Германия обаче няма да изчака до 2023 г. и предвижда първи ограничения през следващата година със забрани за използване в паркове и частни градини, както и първи ограничения за земеделските производители, предаде БГНЕС.
"Ние критикуваме решението на германското правителство постепенно да елиминира глифозата до края на 2023 г.", заяви Лиъм Кондън, член на съвета на директорите на фармацевтичната компания Bayer, която придоби Monsanto.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
"Това решение не взема предвид десетилетия научни анализи на независими регулаторни органи по света, че глифозатът е безвреден, ако се използва правилно", се казва в изявлението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
В Германия биолозите предупреждават за тревожен спад в популацията на насекомите, причинен отчасти от хербициди, които увреждат екосистемите и опрашването на растенията.
Освен че е пагубен за насекоми, глифозатът се е превърнал и в социален проблем, след като е класифициран като „вероятно канцерогенен“ от Международния център за изследване на рака.
Заради глифозата се водят хиляди съдебни дела в САЩ срещу Monsanto, производител на хербициди и дъщерно дружество на немския химически гигант Bayer.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Глифозатът и разрешението от 2017 за неговото използване в ЕС предизвикаха сблъсъци в коалицията Ангела Меркел – между консерваторите, склонни за използването му, и социалдемократите, които са против.