Берлин възнамерява да наложи таван до 2030 г. на цените на електроенергията за най-енергоемките промишлени отрасли, субсидирайки разходите им. Това се посочва в проект, представен днес и цитиран от Франс прес, който обаче далеч не се ползва с абсолютно одобрение.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
Този тарифен щит ще блокира "до 6 евроцента на киловатчас" около "80 на сто от електроенергията на най-енергоемките компании, развиващи се в международен мащаб". Това се посочва в работен документ на германското министерство на икономиката и климата.
Целта на проекта е да "запази конкурентоспособността" на ключови сектори за водещата европейска икономика като химическата промишленост, целулозно-хартиения отрасъл, стъклопроизводството и стоманената индустрия. Те са заплашени от делокализация заради високите цени на електроенергията, според министерството.
"Цените на електроенергията се понижават, но ще останат през идните години двойно или тройно по-високи от равнището си преди войната в Украйна", оправда пред медиите този план министърът от "Съюз 90/Зелени".
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Германия е по-засегната от повишението на цените на електроенергията заради войната в Украйна, тъй като част от икономическия й модел се базираше на доставките на евтин руски газ, които приключиха след началото на конфликта, отбелязва АФП, цитирана от БТА.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Правителството на Олаф Шолц въведе миналата година таван за цените на електроенергията за частни потребители и компании, който ще е в сила до средата на 2024 г. Това решение струва на германската хазна 200 милиарда евро и бе критикувано от някои европейски партньори заради нелоялна конкуренция.
Новият план трябва да предостави на най-засегнатите промишлени сектори период на стабилност, когато енергийният преход изисква от тях мащабни инвестиции, за да декарбонизират дейността си, заяви в подкрепа на проекта Хабек. Планът вече се сблъсква с критики в рамките на самото правителство.
Целият проект може да е на стойност между "25 и 30 милиарда евро", според изчисленията на икономическото ведомство, което предлага да се прибегне до деблокирания миналата година фонд от 200 милиарда евро. Сегашният тарифен таван за електроенергията за компаниите е 13 евроцента или два пъти над предлаганата в плана на министерството цена. Цената на електроенергията за небитови клиенти е била средно 18 евроцента за киловатчас, без облагане с данък, през втората половина на 2022 г. спрямо по-малко от 10 евроцента преди 2021 г., по данни на статистическата служба "Дестатис" (Destatis).
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot